İş Dünyası

Çalışanına Destek Olan Kurumlar Kazanacak

Garanti Bankası Eski CEO'su Akın Öngör yeni dönemde çalışanına destek olan kurumların başarılı olacağını söyledi..

Pandemiyle birlikte çalışma kültürü de bir değişime uğradı. İnsan kaynakları yönetimindeki dönüşüm de bu döneme damgasını vuran en önemli konulardan birisi oldu. Uzaktan çalışmayla çalışanların stresi arttı, mesai saati anlamını kaybetti. Garanti Bankası’nın genel müdürlük koltuğunda oturduğu yıllarda gerçekleştirdiği kültürel değişimle uluslararası başarılara imza atan Akın Öngör Capital dergisi tarafından yapılan Günümüzün Dünyası adlı podcaste konuk olarak uzaktan çalışma ve kültür değişimi konularını değerlendirdi.

Öngör, evden çalışmanın bir avantaj gibi gözüktüğünü ama özellikle çocuklu aileler için çalışma koşullarının daha da zorlaştığını belirtti. Bütün yükün çalışan annelerin sırtına kaldığını gözlemlediğini söyledi.

Uzaktan çalışma sürecinin İnsan kaynakları departmanlarını zorlayan bir süreç olduğunu belirten Öngör; “Teknolojileri iyi olan şirketlerin ayrıştığı bir süreç oldu. Öte yandan uzaktan çalışanların daha konforlu bir hayata geçiş yapmaları kolaylaştı. Artık insanlar işini bırakmadan bir sahil kasabasına veya yurt dışına taşınabilir.” dedi.

Görkemli Ofislere Gerek Kalmayacak

Öngör’e göre gelecekte büyük ve ihtişamlı ofislere gerek kalmayacak. Şirketler evleri müsait olmayan çalışanlar için belli merkezlerde açık çalışma ortamları yaratacak. Çalışanlar Apple mağazasına benzeyen bu ofislere dizüstü bilgisayarı ile gelerek, rahat bir ortamda çalışabilecek. Bu durumunda iş yeri olarak düşünülen ticari gayri menkullerin değerinde düşme olacak.

Kat görevlilerinin ofisler ortadan kalktığı zaman kendilerine yeni bir iş bulması gerekecek. Bu süreçte eski sistemde diretenlerin kaybedecek, ayak uyduran ve adapte olanların ise kazanacak.

Çalışanlarına Destek Veren Şirketler

Bu süreçte şirketlerin evdeki çalışanların harcamalarına destek olması gerektiğini söyleyen Öngör, evden çalışan  çalışanlarına destek olan şirketleri akıllı şirketler olarak tanımlıyor. Şirketlerin çalışanlara verdikleri motivasyon ile başarıyı elde edeceğini belirten Öngör başarının motivasyon ile doğru orantılı olduğu vurgu yaptı.

 

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu