İş Dünyası

Çalışanlardan Şirketlerine Banka Promosyonu Talebi Artıyor

Çalışanlar anlaşmalı banka değişimi nedeniyle oluşan banka promosyon uygulamasından yararlanmak için şirketlerinin harekete geçmesini bekliyor.

Son dönemde birçok banka, şirket işlemlerinin ilgili bankaya taşınması karşılığında ciddi bir promosyon uygulaması yürütüyor. İstanbul’da bazı şirketlerde banka değişimi nedeniyle maaş promosyonu çalışan başına 40 bin lirayı bulabiliyor. Hal böyle olunca farklı şirketlerdeki örnek uygulamaları emsal gösteren çalışanlar, benzer uygulamalar için şirketlerinin harekete geçmesini bekliyor. Son dönemde insan kaynakları ve şirket üst yönetimlerine iletilen talepler artmış durumda.

Bu yılın ortasında PTT, banka işlemlerini taşımak için ihale açmış, ihaleyi kazanan Ziraat Bankası, kurumun 3 yıl süreyle banka işlemlerini bankaya taşıması karşılığında çalışan başına 15.250 TL promosyon vermişti.

Edinilen bilgiye göre son 3 aylık dönemde insan kaynakları geri bildirim uygulamalarında ve yöneticilerle yapılan toplantılarda çalışanların en çok merak ettikleri konuların başında maaş promosyon uygulaması geliyor. Hali hazırda şirket tarafından daha önce yapılmış bir anlaşma varsa bile çalışanlar, şirket yetkililerine bu anlaşmanın bitiş tarihini soruyor.

Uygulama nasıl işliyor?

Bankaların promosyon uygulaması aslında eskiden beri devam eden bir uygulama. Şirketler belirli periotlarda banka işlemleri için ihale açıyor. İhaleye giren bankalar, şirketin işlem hacmi büyüklüğü ve çalışan sayısına göre bir promosyon tutar teklifi veriyor. Bazı şirketlerde bu uygulama çalışanlara duyurulmazken, bazı şirketler süreci tamamen şeffaf ilerletip tüm süreçle ilgili çalışanlarını bilgilendiriyor.

İhale süreci ve anlaşma şartlarına göre maaş promosyonları genel olarak anlaşmayı takip eden ilk ay çalışanların hesaplarına nakden yatırılıyor. Bazı şirketler ise bu tutarı bölerek çalışanların hesaplarına 12 ay boyunca ikramiye şeklinde yatırmayı tercih ediyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu