İş Dünyası

Down Sendromlu Bireyler, “Herkesin Yeri Var” Projesiyle İstihdama Katılıyor

Türkiye Down Sendromu Derneği ve Compass Group Foundation tarafından “Herkesin Yeri Var” projesiyle bugüne dek 12 firmadan 401 katılımcıya ücretsiz farkındalık eğitimleri verilirken yıl sonuna kadar 12 Down sendromlu bireye istihdam sağlanması hedefleniyor.

2022 yılının aralık ayından bu yana İngiltere merkezli Compass Group Foundation tarafından fonlanan Herkesin Yeri Var projesi ile Down sendromlu bireylerin istihdamını sağlayıp iş hayatına aktif ve anlamlı katılımlarını artırırken bu doğrultuda verdiği ücretsiz eğitimler sayesinde de şirketlerin farkındalığını artırıyor. Proje doğrultusunda farkındalık ve kapsayıcılık atölye ve eğitimleri verilirken Down sendromluların üretken bireyler olarak topluma katılımlarını sağlamak, kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemeye katkı sağlanması amaçlanıyor. Projenin başlangıcından bu yana 12 kurumdan 401 katılımcıya verilen eğitimlerin 1050 kişiye ulaşılması ve 12 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Down sendromlu bireylerin önündeki engeller iş hayatına katılımlarını zorlaştırıyor

Yasalar çerçevesinde 50’den fazla çalışanı olan şirketlerin iş gücünün yüzde 3’ünün, kamu kurumlarında ise yüzde 4’ünün engelli havuzundan istihdam sağlaması gerektiğine dikkat çeken Türkiye Down Sendromu Derneği Genel Sekreteri Fulya Ekmen, “Elimizde net veri olmamakla birlikte şu an için engelli bireylerin istihdam oranının yüzde 1,23 seviyelerinde olduğunu tahmin ediyoruz. Bu grup içinde Down sendromlu bireylerin sayısı da azımsanmayacak seviyede. Bunun başlıca nedenleri arasında ise destekli istihdam uygulamaları ve bunların başarısı hakkındaki bilgi eksikliği, Down sendromlu bireylerin kapasitesi hakkındaki farkındalık eksikliği ve süreci yönetecek insan kaynağı eksiliği bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu