İş Dünyası

Evden Çalışanın Maaşında Kesinti Yapılacak

Korona virüs pandemisiyle birlikte evden çalışma sistemine geçen şirketler, çalışanlara yönelik çok tartışılacak bir adımı atmaya başladı.

Evden çalışma modeli, pandemiyle birlikte iş hayatında yaygınlaştı. Şirketler evden çalışanlar için farklı uygulamaları devreye aldı. Şimdi ise ilk adımı Google tarafından atılan ‘evden çalışanın maaşında kesinti’ gündemde.

Çok tartışılacak bu kararı önce Google açıkladı. Google, pandemi sonrasında kalıcı olarak evden çalışmak isteyen çalışanların maaşlarında kesinti yapmayı planladığını açıkladı.

Kovid-19 pandemisi evden çalışma sistemini hayatımıza soktu. Birçok şirket de bu çalışma yöntemini pandemi boyunca benimsedi ve uyguladı. Ancak aşılanmanın artmasıyla birlikte birçok dev şirket, ofislere geri dönmeyi planlıyor. Google da, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamayla 18 Ekim’de ofislere geri dönüleceğini açıklamıştı.

Reuters’in haberine göre, normalde ofisten çalışan Google çalışanları kalıcı olarak evden çalışmaya karar verirse maaşlarında kesintiler olacak. Haberin ayrıntılarında belirtilen detaylara göre maaşlardan yapılacak kesintiler %10 ila %25 arası olacak.

Gelen haberlerde maaştaki kesintilerin çalışanın yaşadığı yere göre belirleneceği ifade edildi. Reuters’a göre New York’tan bir saat uzakta yaşayan bir çalışanın maaşı, New York’un içinde yaşayan bir çalışandan %15 daha düşük olacak. Ek olarak, bazı eyaletlerde de %25’e varan kesintiler olabileceği ifade edildi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu