Hiçbir Çalışanı Olmayan Süper Market

Belçika’da bulunan BEES Coop. isimli bir süpermarketin hiçbir çalışanı bulunmuyor. Markete gelen müşteriler aynı zamanda market çalışanı olarak görev yapıyor.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan BEES Coop. isimli bir süpermarket ilginç bir konsepte sahip. Hiçbir çalışanı bulunmayan market, sadece üyelerine hizmet veriyor. Markete üye olan müşteriler haftada birkaç saat ya da daha fazla market için çalışmayı kabul etmiş oluyor. Yani marketin müşterisi olmak için çalışanı da olmanız gerekiyor.

Bu model, iş gücü maliyetlerini azaltmaya yardımcı oluyor ve bu nedenle de süpermarkette satılan ürünlerin fiyatı mümkün olduğu kadar düşük bir seviyede kalıyor. Süpermarketin üyeleri, süpermarkette hangi ürünlerin ne kadar fiyatla satılacağına karar veriyorlar.

Bir kooperatif dükkan özelliği taşıyan marketin üyeleri, süpermarketin çalışmaya devam etmesine yardımcı olmak adına kendileri için uygun olan herhangi bir zamanı seçip markette çalışıyor. Bir gün süpermarkete bir şeyler satın almak için bir müşteri olarak gelen bir üye, ertesi gün bir kasiyer ya da bir paketleyici olarak markette görev yapıyor.

Etiketler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı