İş Dünyası

İmam Müezzin Maaşları 2023

İmam müezzin maaşları ne kadar oldu? İşte güncel maaşlar;

İmamlık mesleği birçok kişi tarafından oldukça fazla merak ediliyor ve yakından takip ediliyor. İmamların ve müzezzinlerin 2020 yılı güncel maaşları geçtiğimiz günlerde belli oldu. Peki imamlar ne kadar kazanıyor?

İmam ve müezzinlerin 2020 yılı net maaşlarının ne kadar olacağı, yıl sonu enflasyon rakamlarının açıklandığı 3 Ocak 2020 Cuma günü kesinlik kazandı.

1 Ocak 2020 tarihinde % 4 lük zamma ilave olarak kamu görevlilerinin ve emeklilerinin maaşlarına % 1.49 oranında enflasyon farkı zammı yapıldı.  Devlet memurlarının maaşına ise 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olarak %4 ve 2019 yılının ikinci yarısına ilişkin enflasyon artış oranının %5’ten fazla olan kısmı kadar artış yapıldı. Yapılan artışla birlikte alınan maaşlar görev bölgesi medeni durumu ve çocuk durumuna göre değişkenlik gösterecek.

İmam ve müzzinlerin net kazançları şu şekilde;

İmam maaşı 16 bin 400 ₺ 

Vaiz maaşı 12 bin 400 ₺

Müezzin maaşı 10 bin 400 ₺

İmam kimdir?

Halk arasında imam olarak bilinen mesleği Diyanet İşleri Başkanlığı; imam-hatip olarak tanımlamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı ibadethanelerde (cami, mescit) görev yapan dini görevlilere “imam” adı veriliyor.

Sanıldığının aksine imam, yalnızca namaz kıldırmakla yükümlü olan kişi değil. Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliği kapsamında imamlık mesleğinin 10’dan fazla görevi bulunuyor. İmamlar söz konusu görev yerlerine atamaları yapıldıktan sonra oradan sorumlu oluyorlar.

İmam Olmak İçin İmam Hatip Okumak Şart mı?

İmam olmak için imam hatip mezunu olmak şart değildir ancak; imam hatip lisesi mezunu olmayanların en az ilahiyat ön lisans mezunu olması gerekiyor. Çünkü; farklı liselerden mezun olanların imam olarak atanabilmesi için hem KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı’na (DHTB) hem de mezuniyet durumuna göre KPSS’ye girmesi gerekiyor.

Kadrolu Memur Nasıl Olunur?

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu