İşveren Aleyhine Yalancı Şahitlik Fesih Nedeni

Bir belediyede temizlik hizmetleri dahil çeşitli işlerde 11 yıl 7 ay çalışan işçi, sendika üyesi olması ve işten çıkarılan eski bir personelle ilgili mahkemede şahitlik yapması nedeniyle iş akdinin haksız olarak feshedildiğini iddia ederek, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı ile yıllık izin ücreti, fazla mesai ücreti, hafta tatili ücreti ve resmi tatil alacaklarının ödenmesi için iş mahkemesine başvurdu.

Mahkemeye taşınan davada Davalı işveren(belediye); talep edilen alacakların zaman aşımına uğradığını, davacının davalı idare aleyhine mahkeme önünde yalan tanıklık yaptığı için iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini, davacının yalan tanıklık yaptığı iddiası ile davalı idare tarafından suç duyurusunda bulunulduğunu ve soruşturma aşamasının tamamlanıp kovuşturma aşamasına geçildiğini, davacının çalışma süresi boyunca toplam 123 günlük yıllık izin kullandığını savunarak davanın reddini talep etti.

Yargıtay işveren aleyhine yalan tanıklık yapan işçinin işten çıkarılmasıyla ilgili kararını verdi.

Yerel mahkemenin davanın kısmen kabulüne karar vermesi üzerine Yargıtay’a taşınan davada, Yargıtay 9. Hukuk Dairesine olayla ilgili olarak “davacının yalan tanıklık suçlamasıyla sanık olarak yargılandığı … 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2012/562 Esas sayılı dava dosyasının içeriğinden; davacının davalı belediyenin taraf olduğu başka bir dosyada tanıklık yaptığı esnada gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu anlaşılmakla, işverenin bu nedenle gerçekleştirdiği fesihte hakkı olduğu gözetilerek, şartları bulunmayan kıdem ve ihbar tazminatları taleplerinin reddi yerine kabulü hatalıdır.” diyerek işçiyi haksız buldu.

Buna göre, aynı iş yerinde çalışan işçilerin birbirlerine yalancı şahitlik yaparak davalarını kazanmalarının önü kapanmış oldu.

İŞÇİ YALANCI TANIKLIK YAPARSA NE OLUR?

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi  2017/2211 E.  2018/2894 K. ile verdiği hüküm şöyle:”… davacının davalı belediyenin taraf olduğu başka bir dosyada tanıklık yaptığı esnada gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu anlaşılmakla, işverenin bu nedenle gerçekleştirdiği fesihte hakkı olduğu gözetilerek, şartları bulunmayan kıdem ve ihbar tazminatları taleplerinin reddi yerine kabulü hatalıdır.” Böylece işvereni aleyhine yalancı tanıklık yapan işçinin tazminatsız olarak işten çıkarılabileceğine hükmedilirken, aynı iş yerinde çalışan işçilerin birbirleri için yalancı tanıklık yaparak iş davalarının kazanmalarının da mümkün olmadığı ifade edilmiş oldu. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı