İş Dünyası

Kamu İşçisi İçin İstenen Zam Belli Oldu

Türk-İş ve Hak-İş, kamu işçisi için istenilen en düşük brüt ücreti açıkladı. Kamuda çalışan 700 bine yakın işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi için talepler belirlendi.

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e talep metni sundu. Kamu işçisi için en düşük brüt ücretin 4 bin 800 TL’ye yükseltilmesi talep edildi. İşçi konfederasyonları, kamuda çalışan 700 bine yakın işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi için taleplerini belirledi. Sendikalar, 2021-2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 20 zam, diğer 6 aylar için enflasyon+yüzde 3 refah payı talep etti.

İlk 6 ay için yüzde 20 zam

Teklifte İşçilerin ücretlerine çekme ve kıdem zammı uygulandıktan sonra, aylık brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci yıl birinci altı ay için yüzde 20 oranında ücret zammı talep edildi. 2021 yılının ikinci altı ayı için ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanan en son temel yıllı tüketici fiyatları Türkiye geneli endeksindeki bir önceki altı aylık değişim oranına 3 puan refah payı ilavesiyle ücret zammı istendi.

2022’nin ilk ve ikinci altı aylık dönemlerine yönelik zam talebi de bir önceki altı aylık değişim oranına 3 puanlık refah payı ilavesi şeklinde oldu.

Teklifte toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işçilere; her yılın Mayıs ayı içinde 1.500 TL ve Eylül ayı içinde 1.500 TL olmak ve başkaca bir ödemeyi etkilememek üzere “ek ödeme” yapılması istendi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu