Karantinayı Sonlandırmak Ekonomiye Daha Fazla Zarar Verebilir

Karantinanın sonlanacağı ve normal hayatımıza döneceğimiz umudunu taşıyoruz ancak uzmanlara göre karantina sonrası bizleri ekonomik ve sosyal olarak daha kötü günler bekleyebilir.

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok ülkede haftalardır devam eden karantina uygulamaları, hiç şüphesiz ekonomiye büyük bir darbe vurdu. Hatta salgının dünya ekonomisi üzerindeki etkisinin 2008’deki küresel ekonomik krizden çok daha kötü bir ekonomik krize yol açabilecek kadar büyük olduğu bile konuşuluyor.

Bazı ekonomistlerse, mevcut karantina uygulamalarının sona erdirilmesinin ve zorunlu olmayan işletmelerin faaliyetlerine yeniden başlamalarının, karantinayı devam ettirmekten daha fazla ekonomik yıkıma neden olacağını savunuyorlar.

İşletmeleri Erken Açmanın Yıkıcı Sebepleri Olacak

Cambridge Üniversitesi ve ABD Federal Rezerv Kurulu ekonomistleri tarafından yapılan çalışmaya göre, şu süreçte insanları tekrar normal yaşantılarına ve işleri geri döndürmek, büyük bir ihtimalle yeniden bir karantina kararı alınmasına neden olacak ve bu da iki katı bir ekonomik gerilemeye yol açacaktır. İşletmeleri erken açmanın bu kadar yıkıcı olacak olmasının nedeni, çalışmayan zorlanan işçiler arasındaki koronavirüs enfeksiyonlarında artış yaşanacak olması ihtimalidir.

Cambridge Üniversitesi’nde görev yapan Ekonomist Giancarlo Corsetti, bu çalışmayla ilgili olarak yapılan basın açıklamasında, “Halk sağlığı kısıtlamaları olmadan, hastalığın rastgele yayılması, kaçınılmaz olarak ekonominin çalışması için gerekli olan sektörleri ve endüstrileri vuracaktır.” dedi.

Ayrıca Corsetti’nin belirttiğine göre, temel işçileri aktif tutmak için yapılandırılmış uzun vadeli sosyal mesafeyi taahhüt etmek, hastalıkların ekonomik maliyetlerini önemli ölçüde yumuşatabilir. Bunların yanı sıra temel işçilerin ekonomi için önemine dikkat çeken Giancarlo Corsetti, temel sektörlerdeki işçileri kaybetmenin, üretime diğer sektörlerdeki işçileri kaybetmekten daha fazla zarar verdiğini ifade etti.

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu