İş Dünyası

Kurumsal Değerler Örnekleri

Kurumsal değerler nasıl oluşturulur? Değerler iletişimi nasıl yapılmalı? Kurumsal değerler örnekleri neler?

Kurumsal şirketlerin gelecek vizyonlarını ortaya koyan, iş yapış şekillerini belirleyen, çalışanların birbirleriyle olan iletişimini ve ilişkileri düzenleyen en önemli kılavuz; kurumsal değerlerin oluşturulması. Kurumsal değerler, bir şirketin iş kültürünü ortaya koyan etik değerler manzumesi olarak adlandırılıyor.

Peki kurumsal değerler oluşturulurken nelere dikkat edilmeli?

Türkiye’de birçok önemli şirketin Kurumsal Değerleri’ni tasarlayan TERFİ İç İletişim Ajansı‘nın başkanı Mehmet Onur, kurumsal değerler tasarımı ile ilgili şöyle konuşuyor; “Kurumsal değerler dendiğinde herkesin aklına ilk gelen başlıklar genelde birbirine benzerlik gösterir. Bu nedenle kurumsal değerler belirlenirken şirketin kültürünü göz önünde bulundurmak en önemli etken. Kurumsal değerler, şirketin Müşteri Odaklılık, Yenilikçilik, Güvenilirlik, Dinamizm, Akılcılık, Verimlilik, Duyarlılık, Sosyal Sorumluluk Bilinci, Paylaşımcılık gibi önemli ilkelerini ortaya koymasına yardımcı oluyor. Kurumsal değerler oluşturulurken, değerler sadece isimlendirmekle kalmayıp aynı zamanda örneklerle tarif de edilerek benimsetilmeli. Kurumsal değerlerini belirleyen şirketler, benimsedikleri temel değerleri yani iş ilkelerini, başta çalışanları olmak üzere iş ortakları ve paydaşlarıyla da paylaşabilmeli.”

Birçok kurumsal şirket değerlerini belirledikten sonra kalıcılığı sağlamak için değerler iletişimi gerçekleştiriyor. Değerler iletişiminde şirketin değerleri ana başlıklar halinde belirlenerek şirketin güçlü yanları ile eşleştiriliyor. Tüm değerler örneklendirilerek detaylı bir şekilde açıklanıyor. Bu değerlerin nasıl iş etiği haline geleceği ve kurumdaki iş yapış biçimine nüfus edeceği çalışanlara ve iş ortaklarına anlatılıyor. Gerekirse bir lansman eşliğinde değerler çalışanlara ve iş ortaklarına hatırlatılıyor. Böylece kurum ile iş yapan, kurumda çalışan tüm çalışanların bu temel ilkeler ilkeler doğrultusunda iş yapmaları isteniyor.

Kurumsal değerler şirketin sadece vizyon ve misyon özelliklerini taşımakla kalmayıp aynı zamanda gelecekteki istikrarını hedeflerini, topluma ve insana sunulması hedeflenen amaçları da yansıtıyor.

Kurumsal değerler örnekleri hangileri?

Farklı sektörlerden kurumsal değerler örneklerini sizin için bir araya getirdik.

İşte kurumlardan kurumsal değerler örnekleri;

Ziraat Teknoloji

ziraat teknoloji kurumsal degerler

Dorak Holding

dorak holding degerler

Yaşar Holding

yasar holding degerler

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu