İş Dünyası

McDonald’s 200 Şubesini Kapatacak

McDonald's koronavirüs pandemisi ile beraber gelirinin %68 azalması sebebiyle 200 mağazasını kapatacağını açıkladı.

Aylardır hem psikolojik hem de ekonomik olarak büyük etki altında kaldığımız koronaviüs pandemisinin çıktıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Pandemi sebebiyle aylardır birçok büyük tekstil markaları, yiyecek içecek sektörü içerisinde kalan kafe ve restoran zincirleri, şubelerinin büyük kısmını kapatmak zorunda kaldı. Bu durumdan etkilenen büyük fast food zinciri ise McDonald’s oldu.

McDonald’s, bu yıl içerisinde ABD’de bulunan 200 şubesini kalıcı olarak kapatmayı planladığını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde fast food devi, gelirlerinin ikinci çeyrekte %30 azalarak 3,76 milyar dolara indiğini bildirdi. Şirketin net geliri ise %68 azalarak 483,8 milyon dolara düştü. Financial Times’ın S&P Capital IQ verisine dayandırarak aktardığı bilgiye göre, bu, şirketin son 13 yıl içinde elde ettiği en düşük çeyrek karı.

McDonald’s’ın artan COVID-19 vakaları nedeniyle ABD’deki yeniden açılış planlarını duraklatmasına rağmen, şirket CEO’su Chris Kempczinski, ikinci çeyreğin, şirketin bu yılki en düşük finansal krizi olmasını beklediğini söyledi. Bununla birlikte Kempczinski, markanın operasyonlarını mevcut duruma adapte ettiğini ve pazarlamaya büyük yatırımlar yapmayı planladığını da belirtti. Yöneticiler, McDonald’s’ın toparlanmasının en önemli unsurları olarak arabaya servis, teslimat ve dijital satışları gösterdiler.

Şirket geçtiğimiz günle yaptığı açıklamada, 200 şubesini kapatma planını, “gelecek yıllar için planlandığı kapatmaların hızlandırılması” olarak tanımladı. Bu arada kapatılması planlanan şubelerin yarısından fazlası, Walmart mağazalarında bulunan satış hacminin düşük olduğu McDonald’s restoranları.

Bunların yanı sıra yöneticilerin belirttiğine göre; McDonald’s, bu yıl içerisinde 400’ü Çin’de olmak üzere yaklaşık olarak 950 yeni restoran açmayı planlıyor. Fast food restoran zinciri, dünya genelinde açmayı planladığı restoranların yaklaşık olarak 270 tanesinin şirkete ait olacağını ve bu restoranları açmanın şirkete maliyetinin yaklaşık 500 milyon dolar olacağını belirtti.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu