Mothercare 60 Mağazasını Kapatıyor

İngiltere merkezli Mothercare mağazalar zinciri, 4 yıldır süren yeniden yapılanma süreci kapsamında 2019 yılının Haziran ayına kadar İngiltere’deki 60 mağazasını kapatacağını duyurdu. Mağazaların kapatılması ile birlikte 900 çalışanın bu durumdan etkileneceği öngörülmekte. 

60 mağazasını kapatan Mothercare, bu yıl konkordato ilan eden Children’s World markası altındaki 13 mağazayı da bünyesine geçirecek. 

1961 yılından beri faaliyet gösteren Mothercare tarafından yapılan açıklamaya göre yapılacak olan mağaza kapanışlarının, şirket borçlarının gönüllülük esasına göre yeniden yapılandırılacağı ve zarar eden mağazaların kapatılacağı bildirildi. 

Türkiye’de 31 mağazası var

Mothercare’nin geçici CEO’su Clive Whiley tarafından yapılan açıklamada Mothercare’yi son 3 aydır yoğun bir çaba ile hem ulusalda hem de uluslararası bayiliklerde güçlendirmek adına verimli bir yapılandırma çalışması yürütüldüğü belirtildi. Mothercare’nin Türkiye’de 10 ilde 31 mağazası var. 

Toys R Us’ın iflasından sonra Mothercare’nin küçülmeye gitmesi de perakendecilerin akıllarında soru işaretleri yarattı. Toys R Us’ın da tüm mağazalarını kapatmaya ilk olarak İngiltere’den başlamış olması Mothercare’in de Toys R Us gibi bir strateji ile ilerlediği düşündürüyor. Hem mağazaların kapatılması hem de İngiltere’de geçtiğimiz dönemde Maplin, Chimichanga, East, Jamie’s Italian gibi bir çok şirketin kapatılması sebebiyle Mothercare çalışanları gerginlik yaşıyor. 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı