İş Dünyası

Primi Yatırılmayan Çalışanlar EYT’den Yararlanabilecek

8 Eylül 1999 öncesi işe giren ancak işe girişi geç bildirilen veya sigorta primi ödenmeyen binlerce çalışanın da EYT'den faydalanarak emekli olabileceği ifade edildi.

Kamuoyunda EYT olarak bilinen “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” için yürürlüğe giren yasa tasarısı ile birlikte 2 milyon 250 bin kişiye erken emeklilik yolu açılmıştı. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte 8 Eylül 1999’dan önceki bir tarihte işe giren ancak işe giriş tarihi geç bildirilen veya sigorta primleri ödenmeyen vatandaşlarda EYT’den faydalanmak için mahkemeye başvurmaya başladı.

Uzmanlar, 8 Eylül 1999 öncesinde işe başlamasına rağmen prim ödeme tarihi 8 Eylül 1999’dan sonra yapılan çalışanların SGK’ya başvurarak sigorta başlangıç tarihini değiştirmek için talep oluşturabileceğini belirtiyor. Yine uzmanların görüşüne göre SGK’dan olumsuz yanıt gelirse, çalışanlar hizmet davası açabiliyor ve bu davada beş yıllık zaman aşımı kuralı devreye girmiyor. Sigorta primlerinin ödenmediğinin tespitinin müfettişlerce incelenmesi ve delillerin ortaya konulması durumunda zaman aşımı geçerli olmadığı belirtiliyor. Bu durumda binlerce kişinin daha EYT’den yararlanabileceği belirtiliyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu