İş Dünyası

Türkiye’nin Tutku Markaları Hangileri?

Markalar her geçen gün tüketicilerle temaslarını güçlendirecek adımlar atıyor. İşin içine "tutku" girdiğinde kullanım tercihleri büyük ölçüde etkileniyor. Peki Türkiye'de en çok hangi markalara tutku duyuluyor?

Marketing Türkiye adına YouGov’un gerçekleştirdiği “Türkiye’nin Tutku Markaları” araştırması da kozmetikten giyime, bankacılıktan dijital yayın platformlarına 26 kategoride tüketicilerin tutkuyla bağlı olduğu markaları gözler önüne seriyor.

İşte Türkiye’nin Tutku Markaları

Kişisel bakım kategorisinde kıran kırana rekabet

tutku markalari1

Pandeminin de etkisiyle satısların arttıgı kisisel bakım kategorisinde en çok tutku duyulan marka yüzde 28 ile Nivea oluyor. Onu ikinci ve üçüncü sırada birbirine çok yakın oranlarla agız ve dis saglıgı, cilt bakım, hijyenik ped ve makyaj markaları takip ediyor. Ikinciligi yüzde 24 ile 4 marka Orkid, Sensodyne, Bepanthol ve Oral-B paylasırken; üçüncü sırada da yüzde 23 ile Kotex, L’Oreal Paris, Signal ve Colgate yer alıyor.

Pantene ve Elidor zirveyi paylaşıyor

tutku markalari2

Saç ve vücut bakım kategorisinde yüzde 23 ile Pantene ve Elidor markaları birinciliği paylaşıyor. Onları yüzde 21 ile Head & Shoulders takip ederken yüzde 20 ile L’Oreal Elseve de ilk dörtte yerini alıyor.

Her 3 kişiden 1’i Maybelline’e tutkuyla bağlı

tutku markalari3

Her ne kadar pandemi nedeniyle evde kaldığımız dönemde makyaj yapma sıklığı azalmış olsa da makyaj kadınlar için olmazsa olmaz kategorilerden biri.

Bu kategorinin en tutku duyulan markası yüzde 33 ile Maybelline olurken onu yüzde 30 ile L’Oreal ve yüzde 24 ile Flormar takip ediyor

Kokuda rekabet

tutku markalari4Parfüm kategorisinde en çok tutku duyulan 3 markanın oranları birbirine oldukça yakınken; zirvenin sahibi yüzde 21 ile Avon oluyor.

İkinci yüzde 20 ile Calvin Klein, üçüncü ise yüzde 19 ile Chanel oluyor.

LC Waikiki zirveyi kaptırmıyor

tutku markalari5

Giyim & spor kategorisinin en tutku duyulan markası Türkiye’nin önde gelen tekstil markalarından LC Waikiki (yüzde 38) olarak karsımıza çıkıyor. Ikinci sırada ise yüzde 34 ile dünyaca ünlü spor markası Nike geliyor. Onu yüzde 31 ile son yıllarda Türkiye’de oldukça hızlı büyüyen DeFacto izliyor.

Devlerin tutku rekabeti

tutku markalari6

Ayakkabı kategorisinde yüzde 46 ile Nike birinci sırada tercih edilirken; onu yüzde 43 ile ezeli rakibi adidas izliyor. Tutku duyulan ayakkabı markası olarak yüzde 27 ile üçüncü sırada Puma var.

Saatte tutku eksikliği var

tutku markalari7

Yüzde 29 ile Casio saat kategorisinde en çok tutkuyla bağlı olunan saat markası olurken; yüzde 23 ile Swatch ikinci ve yüzde 21 ile Rolex üçüncü olarak öne çıkıyor.

Tüketicilerin yüzde 24’ününse bu kategoride hiçbir markaya tutkuyla bağlı olmaması dikkat çekici veriler arasında yer alıyor…

Mücevherde ilk adres Zen

tutku markalari8

Tutku konusunda özellikle kadınlar için aksesuar ve mücevherat oldukça önemli bir kategori olurken, yüzde 30 ile Zen bu kategorinin en çok tutkuyla bağlı olunan markası olarak öne çıkıyor. Yüzde 27 ile Altınbaş ve Atasay ikinciliği paylaşıyor. Swarovski yüzde 16 ile üçüncü olarak tutkuyla bağlı olunan aksesuar & mücevherat markası sıralamasındaki yerini alıyor.

Trendyol’un zirve yalnızlığı

Covid-19 pandemisiyle birlikte oldukça önem kazanan online alışveriş platformlarında yüzde 71 ile Trendyol açık ara bir farkla en çok tutkuyla bağlı olunan marka konumunda. İkinci sırada yüzde 48 ile Hepsiburada yer alırken üçüncülüğün sahibi yüzde 26 ile GittiGidiyor oluyor.

Bilgisayar kategorisinde sürpriz yok

tutku markalari9

Tüketiciler için olmazsa olmazların basında yer alan bilgisayar kategorisinin en tutku duyulan markası yüzde 32 ile Apple olurken onu yüzde 30 ile Samsung izliyor. Üçüncü sırada ise yüzde 25 ile Lenovo yer alıyor.

Ziraat Bankası’nın yeri sağlam

Ziraat Bankası yüzde 37 ile en çok tutku duyulan banka olarak zirvede. Özel bankalar arasında ise yüzde 25 ile Garanti BBVA ilk sırada yer alıyor. Bu iki bankayı yüzde 22 ile Is Bankası ve yüzde 20 ile Yapı Kredi takip ediyor.

Küresel lider zirveyi kaptırmadı

tutku markalari10Evde kaldığımız dönemde pek çok kişinin vazgeçilmezi olan dijital TV platformlarında, yüzde 64 ile birinciliği, kategorinin global lideri Netflix kimseye kaptırmıyor. Onu yüzde 19 ile BluTV ve yüzde 17 ile yayın hayatına yeni başlayan Exxen takip ediyor.

Nescafé rakiplerinin önünde

tutku markalari11Tüketicilerin olmazsa olmaz olarak tanımladıgı kategorilerin basında gelen kahvenin, en çok tutkuyla baglı olunan markası yüzde 42 ile Nescafé. Ikinci sırada ise zincir kahve markalarının lideri olan Starbucks (yüzde 35) gelirken, üçüncü sırada uzun yıllardır geleneksel Türk kahvesinin temsilcisi olarak kabul edilen Kuru Kahveci Mehmet Efendi (yüzde 33) yer alıyor.

Çikolatadan rekabet akıyor

tutku markalari12

Hepimizin kendimizi iyi hissetmek için ilk koştuğumuz yiyeceklerden olan çikolata kategorisinin en çok tutku duyulan markasında birinciliği yüzde 47 ile Nestlé ve Ülker paylaşıyor. İkinci ve üçüncü sırada ise onlara çok yakın oranlarla Damak (yüzde 46) ve Eti (yüzde 45) yer alıyor.

Her 2 kişiden 1’i Coca-Cola diyor

tutku markalari13

Tüketicilerin yüzde 48’inin tutkuyla baglı oldugu Coca-Cola, gazlı içecek kategorisinin lideri konumunda. Onu ikinci sırada yüzde 31 ile Pepsi ve üçüncü sırada yüzde 28 ile Fanta izliyor.

tutku markalari14Zincir marketlerde yakın takip

Zincir market kategorisinde en çok tutku duyulan üç marka birbirine çok yakın oranlarla sıralanıyor.

Zirvenin sahibi BIM (yüzde 55) olurken onu A101 (yüzde 54), Migros (yüzde 53) yakından takip ediyor.

Online siparişin adresi: Yemeksepeti

Tüketicilerin pandemi dolayısıyla online siparişe yöneldiği bu dönemde, online sipariş kategorisinin en tutkuyla bağlı olunan markası yüzde 52 ile Yemeksepeti olurken onu yüzde 41 ile Getir ve yüzde 36 ile online sipariş kategorisine nispeten yeni giriş yapmıs olan Trendyol Market izliyor.

Ateşin çağrısı zirvede

tutku markalari15

Burger King yüzde 46 ile fast food kategorisinin en çok tutkuyla bağlı olunan markası olarak verilere yansırken onu ikinci sırada yüzde 36 ile McDonald’s ve Dominos izliyor. Üçüncü sırada ise yerli bir marka; Tavuk Dünyası (yüzde 30) karşımıza çıkıyor.

Her 3 kişiden 1’i kafe müdavimi değil

tutku markalari16

Pandemi dolayısıyla hepimizin özlem duyduğu kategorilerin basında kafeler geliyor. Yüzde 26 ile bu kategorinin birincisi Mado olurken; onu yüzde 20 ile Big Chefs ve yüzde 14 ile Leman Kültür takip ediyor. Her 3 tüketiciden 1’i kafe kategorisinde hiçbir markaya tutkuyla bağlı olmadığının altını çiziyor.

IKEA gönüllere taht kurmuş

tutku markalari17

İsveç mobilya ve dekorasyon devi IKEA yüzde 40 ile ev yasam kategorisinin en çok tutkuyla bağlı olunan markası olarak araştırmada öne çıkıyor. Onu yüzde 34 ile English Home ve Madame Coco markaları izlerken, üçüncü sırada yüzde 30 ile Karaca yer alıyor.

Fairy rakiplerinin önünde

tutku markalari18

Bulaşık deterjanı kategorisinde yüzde 52 ile en çok tutkuyla bağlı olunan marka Fairy olurken tüketicilerin yüzde 34’ü Finish’i yüzde 31’i ise Pril’i tutku markaları olarak işaret ediyor.

Beyaz eşyada tutkular yarışta

tutku markalari19

Beyaz eşya kategorisinde yüzde 39 ile Arçelik en çok tutkuyla bağlı olunan marka olurken; yüzde 37 ile ikinciliği Samsung ve Bosch paylaşıyor. Üçüncü sırada ise yüzde 23 ile Beko var.

 

Küçük ev aletlerinde Arçelik farkı

tutku markalari20

Beyaz eşya kategorisine çok benzer olarak, küçük ev aletleri kategorisinde de ilk üç marka sırasıyla; Arçelik (yüzde 32), Samsung (yüzde 27) ve Bosch (yüzde 26) olarak karsımıza çıkıyor.

Tüketicilerin tercihleri bize ne söylüyor?

Tüketicilerin tutkuyla bağlı oldukları markalara bakıldığında, 9 yerel marka 10 farklı kategoride birinci sırada yer alırken, global markalar 16 kategoride birinciliği göğüslemiş görünüyor. Yerel markalar arasında birinci sırada gelen 9 markanın 8 tanesi ise en az 3 farklı ülkede daha faaliyet gösteren bölgesel markalar. Yerel markalar genel olarak daha düşük pazarlama bütçelerine sahip olsalar da tüketiciyle kuvvetli bir bağ kurabiliyorlar.

 

 

 

Fakat tüketicilerin pek çoğu için bu markalar vazgeçilmez değil, çünkü pazarda yerine koyabilecekleri alternatif markalar, ürünler oldukça fazla. Burada markanın müşterisine sunduğu başarılı ve kaliteli hizmeti azaltmadan, hep en yukarıya taşımak ve sadakat programları aracılığıyla müşterilerine özel ve yakın hissettirmesi markayla tüketici arasında kurulacak duygusal bağda oldukça önemli bir rol oynuyor.

Bunların yanı sıra, sosyal, toplumsal olaylarda oynadıkları roller ve kendi çalışanlarına yönelik tutum da tüketicilerin markalara bakışını etkiliyor. Yaşanan kötü durumlarda, markanın sorumluluk alması, tüketici ve marka ilişkisini güçlendiriyor.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu