İş Dünyası

Uzaktan Çalışmayı En Çok Seven Ülkeler Sıralaması Belli Oldu

Uzaktan çalışmayı en çok seven ülkeler hangileri?

Uzaktan çalışmaya en çok seven ülkeler sıralamasında Türkiye’nin yeri belli oldu. Epson tarafından 26 ülkede 4 binden fazla çalışanla yürütülen ‘Sürdürülebilir Çalışma Ortamı Endeksi Raporu’ açıklandı.

Epson, söz konusu rapor için B2B International araştırma şirketi ile birlikte çalışarak, 26 ülkede1 4.000’den fazla çalışanı araştırdı. Rapora göre pandemi sonrası Hollanda, İspanya, Belçika ve Almanya en yüksek uzaktan çalışma tercihine sahip ülkeler olarak sıralandı. Türkiye yüzde 22 ile en az istekli ülke oldu.

Epson Sürdürülebilirlik Çalışma Ortamı Endeksi Raporu’na göre Türkiye, yüzde 73 ile şirketlerin sürdürülebilirlik için yeşil teknoloji kullanması gerektiğine en çok inanan ülke çıktı. Rapordan detaylar şöyle:

Salgın sonrası uzaktan çalışma istemiyorlar: 

Rapora göre Covid-19 salgını sonrasında uzaktan çalışma tercihleri dünyada artıyor. En istekli olan ülkeler Hollanda (Yüzde 37), İspanya (Yüzde 35) ve Belçika (Yüzde 34) olurken en az istekli ülkelerin başında yüzde 22 ile Türkiye geliyor.

Yeşil teknolojiyi en çok Türkiye istiyor:

Şirketlerin sürdürülebilirliği iyileştirmek için yeşil teknoloji kullanması gerektiğine inanan ülkelerin başında ise yüzde 73 ile Türkiye var. Rapora göre tüm katılımcıların yüzde 65’i salgın sonrasında sürdürülebilirliğin daha önemli olacağını düşünüyor.

uzaktan calismayi en cok seven ulkeler siralamasi

İşverenler çalışanların yarısı kadar inanmıyor:

İşverenlerin yeşil teknolojilerin genel olarak sürdürülebilirliklerini iyileştireceğine olan inancı yüzde 41 çıktı. Çalışanlarda ise bu oran yüzde 83’ü buluyor.

Temassız teknoloji istiyorlar:

Rapora göre salgın sonrasında cihaz kullanımında değişiklik görülme olasılığı en yüksek ülkeler Ortadoğu, İspanya ve Türkiye oldu. Çalışanların yüzde 16’sı işte daha fazla temassız ve akıllı teknoloji görmek istediğini söyledi.

Çalışan iki kat fazla istekli:

Tüm katılımcıların verdiği cevaplara göre çalışanlar yüzde 28 ile uzaktan çalışmayı benimseme konusunda işverenlerine göre (yüzde 12) iki kat daha istekli.

Yüzde 70’i tasarruflu ürün istiyor

Hem ofisten çalışanlar hem de evden çalışanlar, çevre faktörlerinin, kendi kullanımları için sağlanan ürünlerde önemli bir rol oynaması gerektiğini söyledi. Katılımcıların yüzde 70’i, evden çalışma teknolojilerinin uzun ömürlü, enerji verimliliğine sahip veya israfı azaltıyor olması gerektiğini öne sürüyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu