İş Dünyası

Vizyon Misyon Örnekleri

Vizyon misyon örneklerini derledik.

İş dünyasında şirketlerin, markaların olmazsa olmazların biri vizyon ve misyonlarının belirlenmiş olmasıdır. Vizyon ve misyon kurumların geleceğe bugün ve geleceğe bakışlarını ifade eder. Öte yandan vizyon ve misyon oluşturma uzun vadeli bir şirket kültürü oluşturmanın ilk adımlarıdır denilebilir. Vizyon ve misyon doğrultusunda uzun vadeli hedefler ve stratejiler de belirlenmiş olur. Peki şirket olmanın en önemli adımlarından vizyon oluşturma ile ilgili bilinmesi gerekenler neler? Etkili bir vizyon misyon nasıl oluşturulur? Firmalar vizyon ve misyonlarını nasıl ve neye göre oluşturuyorlar. İşte vizyon ve misyon oluşturmayla ilgili bilmeniz gerekenler;

Misyon nedir?

Misyon kelimesi dilimize ingilizceden geçmiş bir kelimedir. İngilizce mission yani görev kelimesinden gelir. Misyon firmanın öncelikli sorumluluklarını ve ürettiği /sattığı ürün ve hizmetlerdeki amaç ve gayelerini temsil eder. Bu anlamda misyon için kurumun varoluş nedeni de denilebilir. Vizyon belirlerken en sık yapılan hata, belirlenen metnin geleceğe dair oluşturulmasıdır. Oysa misyon şuanda ne olunduğu ile ilgilidir. O nedenle misyon oluştururken mevcut değerlerin dikkate alınması önemlidir.

Vizyon nedir?

Misyondan farklı olarak vizyon gelecekte ulaşılmak istenen en uç noktadır. Vizyon, misyon değerlerini gerçekleştirmek için kurumun nasıl bir ruha bürüneceğini ifade eder. Vision kelimesinden Türkçeye uyarlanmış bu kelime kurumun misyonu doğrultusunda ulaşmayı umduğu noktayı temsil eder. Vizyon önemlidir çünkü öngörülülüğü temsil eder. Vizyon bir kurumun ileride varacağı noktanın-ki bu nokta hep kendini yenileyecektir- fotoğrafının şimdiden çekilmesidir. Kurumun vizyonu açık ufukluluğunun da en büyük simgesidir.

Vizyon ile misyon arasındaki fark nedir?

Vizyon gelecekte gelinecek yani hedeflenen noktayı temsil eder. Misyon ise bu vizyona hangi şekilde ve ne yaparak gelineceğinin mesajlarını verir.

Kurum kültürü oluşturmak başta çalışanların, daha sonra müşterilerin, kurumun vizyonu ve misyonunu doğru anlamasıyla ve içselleştirilmesiyle gerçekleşir. Çalışan tarafından bakıldığında çalışanların kurumun gitmek istediği noktayı ve hedeflerini biliyor ve farkında olması, bunu yaptıkları işe nasıl ve hangi şekilde yansıtacaklarının farkında olmaları kurumları uzun vadeli başarılara taşır. Vizyon ve misyon oluşturma çalışmaları kurumun kurumsal iletişim insan kaynakları gibi stratejik departmanlarıyla birlikte yapılmalıdır.

Vizyon Misyon TasarimiBüyük kurumların vizyon ve misyon örnekleri

Türkiye’de ve Dünyada birçok köklü kuruluş vizyon ve misyonlarını kuruldukları günlerde belirlemelerine rağmen bulundukları pazarda veya konjonktürde meydana gelen değişimler doğrultusunda vizyon ve misyonlarını tekrardan belirleyebilir veya güncelleyebilir. Hatta kurumların içerisindeki fonksiyonlar da kurum kültürleri doğrultusunda kendi vizyon ve misyonlarını oluşturabilir.

İşte farklı sektörlerde farklı kurumların vizyon ve misyon örnekleri;

Ziraat Bankası 

ziraat bankasi vizyon misyon 2023

 

Türk Hava Yolları

thy vizyon misyon 2023

Kahve Dünyası

kahvedunyasi vizyon misyon

Ford Otosan

vm orn 03

Sabancı Holding

vm orn 04

Medipol Hastanesi

vm orn 05

Hacettepe Üniversitesi

vm orn 06

Opet

opet vizyon misyon 2023

 

ENKA İnşaat

vm orn 08

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

ibb vizyon misyon

*kurumların kendi kurumsal internet sitelerinden alınmıştır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Örgütlerde Yönetsel Etik ve Bireysel Etik Uyumu

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

4 Yorum

  1. faydalı bir bigi fakat firmaların yani kahve dünyasının vizyon vemisyonu yanlı yazılmış tam tersi olması gerekmezmi kendisayfalarında da oşekilde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu