İş Dünyası

Zam Alamayan Metal İşçileri Eyleme Gidiyor

Türk Metal Sendikası zam görüşmelerinde sonuç alamayınca eylem kararını uygulamaya koyuyor.

Türk Metal Sendikası ile Türk Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasındaki zam görüşmelerinde sonuç alınamayınca çalışanlar eyleme gitme kararı aldı.

Yaklaşık 130 bin metal işçisinin 2021-2023 yıllarında maaşına yapılacak zam için görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. Masada işçileri Türk Metal Sendikası, işvereni ise Türk Metal Sanayicileri Sendikası MESS temsil ediyor.

Anlaşma sağlanamaması üzerine Türk Metal Sendikası çalışanlarının 20-25 Aralık günleri arasında fabrikalarda fazla mesaiye kalmama eylemi yapacağı açıklandı. İşverenin teklifini yükseltmemesi halinde sendikanın grev kararı alacağı da ilan edildi.

Taraflar arasında 7 Aralık’ta yapılan son görüşmede uzlaşı sağlanamadı. İşçinin yüzde 29,57’lik zam artışı teklifine işveren yüzde 12 ile karşılık verdi. Anlaşma sağlanamaması üzerine taraflar için 15 günlük arabulucu süreci başladı.

Arabulucuda da sonuç çıkmazsa tarafların anlaşması için ikinci 60 günlük yasal sürece geçilecek.

Bu sırada Türk Metal Sendikası 11 Aralık’ta Başkanlar Kurulu’nu topladı. Sonuç bildirisinde, işçiler için eylem kararı alındı. İşçiler, 20- 25 Aralık günleri arasında fabrikalarda fazla mesaiye kalmama eylemi yapacak.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu