İş Dünyası

Zoom’un Değeri Dünyanın En Büyük 7 Hava Yolu Şirketini Geçti

Koronavirüs pandemisiyle beraber Zoom'un piyasa rakamları dünyanın en büyük 7 hava yolu şirketinden daha değerli hale geldi.

Koronavirüs pandemisi sebebiyle iş hayatın toplantılar video konferans uygulamalarına evrildi. En çok kullanılan popüler uygulamalardan biri ise Zoom oldu.

Zoom’un kullanım oranının çok yüksek olması, şirketin piyasa değerinin hızlı bir şekilde artmasını sağladı. Paylaşılan bir habere göre 15 Mayıs 2020 itibarıyla Zoom’un piyasa değeri, -geçen yıl sadece 623 milyon dolar gelir elde etmesine rağmen- 48,8 milyar dolara yükseldi.

Peki, Zoom’u rakiplerinden ayıran ve onun iş dünyasının çoğunluğu tarafından tercih edilmesini sağlayan şey ne oldu?

  • Sektör analistleri, kullanımı kolay arayüzü, kullanıcı deneyimi ve aynı anda 100 katılımcıyı destekleme yeteneği nedeniyle insanların Zoom’u tercih ettiğini söylüyorlar.
Zoom Google Aramalar%C4%B1

Bununla birlikte şirket Zoom CEO’su Eric Yuan’ın K-12 okullarının platformu ücretsiz olarak kullanabilmelerini sağlamak için ekstra adımlar atmasından sonra, uygulama online eğitim tarafında da fazlasıyla kullanılmaya başlandı.

Hava Yolu Sektörünün Çöküşü

Zoom vb. uygulamaların bu yükselişine karşın, seyahat kısıtlamaları ve karantina uygulamaları nedeniyle hava yolu şirketlerinin faaliyetleri neredeyse durma noktasına geldi. Bu durum, pek çok hava yolu şirketinin iflas tehlikesiyle karşı karşıya gelmesine neden oldu.

Bu süreçte pek çok hava yolu şirketi, seyahat kapasitesini azalttı ve giderlerini azaltmak için çalışanlarını işten çıkardı. Ayrıca hava yolu sektörünün ne zaman eski günlerine geri döneceği belirsiz olduğu için yatırımcılar hava yolu şirketlerinin hisselerine yatırım yapmadılar.

havayolusektoru
Paylaşılan verilere göre, gelir açısından dünyanın en büyük yedi hava yolu şirketinin toplam değeri, ocak ayının sonundan bu yana %62 oranında azaldı. Bu verilere baktığımızda, bir başka dikkat çeken detay ise şu anda Zoom’un piyasa değerinin, dünyanın en büyük yedi hava yolu şirketinin toplam piyasa değerinden daha yüksek olmasıydı.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu