Amerikan Şirketi Daha İyi Bir Aday Deneyimi İçin İşe Alım Sürecini Değiştirdi

Digital Ocean şirketi, işe alım sürecinde aday deneyimini daha iyi hale getirmek için attıkları üç önemli adımı insan kaynakları konferansında katılımcılar ile paylaştı.

Amerikan teknoloji devi Digital Ocean daha iyi bir aday deneyimi için işe alım sürecini yeniden düzenledi. Yaptıkları değişikler ile birçok olumlu sonuç alan şirket, aday deneyimi nasıl daha iyi hale getirdiklerini bir insan kaynakları konferansında katılımcılarla paylaştı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Digital Ocean İşe Alım Operasyonları Müdürü Olivia Melman yapılan değişiklerinin çok büyük çaplı olmadığını bildiklerini ifade etti. Yapılan ufak değişiklerin adaylar üstünde büyük bir etki yarattığını belirten Melman “Şirketimize mülakata gelen adaylar daha rahat ve güvenli bir şekilde geliyorlar, ve mülakatta rol yapmak yerine tamamen kendileri oluyorlar.” dedi.

Digital Ocean’ı başarıya götüren düzenlemeler;

Amerika’daki bir insan kaynakları konferansına konuşmacı olarak katılan Digital Ocean şirketinin İşe Alım Operasyonları Müdürü Olivia Melman’ın sunumunda anlattığı süreç şöyle gerçekleşti.

İşe alım süreçleri adaylar için her zaman stresli, sinir bozucu ve kafa karıştırıcı olmuştur. Başvuru döneminden sonra başlayan uzun sessizlik dönemleri ya da hiçbir anlam ifade etmeyen otomatik geri dönüşler adayın daha ilk anda iletişim zafiyeti yaşamasına ve strese girmesine sebep olduğunu biliyoruz.

Bu zorlu süreç nedeniyle yetenekli bir adayı elimizden kaçırmak istemedik ve aday işe alım sürecini yenilemeye karar verdik. Aday deneyimini daha iyi bir hale getirmek için her şeyi daha basit ve daha açık yapmaya karar verdik.

İşveren Markasını Yansıtan Bir Mail Formatı

Bu süreci düzenlerken ilk yaptığımız şey, adayların başvurularının ardından giden “başvurunuz alındı” mailini yenilemek oldu. Çünkü kullandığımız ilk e-posta gereksiz uzun ve aday ile doğru bir şekilde iletişim kuramayan bir mesaj içeriyordu.

Mesajın daha açık ve öz olmasını sağladık. Ardından işveren markamıza uygun ve göze hoş gelen bir tasarım içeren yeni mail formatı oluşturduk.

Ardından mail formatının içine, adayların kafasına takılan sorular için SSS ve Glassdoor incelemeleri gibi faydalı bağlantılar ekledik.

Adayları İş Mülakatına Hazırlama

Mail formatını düzenledikten sonra adayların en çekindiği kısma geldik. İş mülakatına gelen adaylar genellikle stresli olur çünkü iş görüşmesin onları nelerin beklediğini tam olarak bilemezler. Biz ise daha şeffaf bir yöntem seçerek adayların tamamen rahat bir iş mülakatı geçirmesine odaklanmak istedik.

Mülakata gelecek adayların kendilerini nelerin bekleyeceğini göreceği bir kaynak sayfa hazırladık. Bu sayfada adayları hangi kriterlere göre değerlendirdiğimizi ve mülakata nasıl hazırlanabileceklerine dair bilgiler ekledik.  Böylece işleri herkes için daha kolay bir hale getirdik.

Ayrıca mülakatta sorulacak bazı soruları kaynak sayfaya ekledik. Bu sayede adaylar soruları cevaplamak için hem işe alım ekibiyle hem de gelecekte iş arkadaşı olacak çalışanlarımızla iletişime geçtiler.

Ayrıca adaylar iş mülakatına gelmeden kiminle mülakata gireceklerini görmelerini ve tanımalarını sağladık. Böylece adayların rahat ve stresten uzak bir şekilde mülakata gelip tamamen kendileri olmalarını sağladık. İş görüşmesine gelen adaylarla firmamız duygusal bir bağ kurmuş oldu.

İş görüşmesini zamanlamak

Adaylarımızın birçoğunun bizimle iş mülakatına girmek için şehir dışından geldiğini bildiğimizden, gelen adayların rahatlığına göre mülakat zamanlarını düzenledik. Böylece kimsenin kısıtlı zamanlarda yolculuk yaparak telaş yaşamamasını sağladık.

Etiketler

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı