İşveren Markası

Dünya Devleri “Sevilen İş yeri” Listelerinden Düştü

Aday ve eski çalışanların şirketler hakkında yorum yapabildiği en önemli global kaynaklardan Glassdoor’un 2009’dan beri açıkladığı “En İyi 100 İş Yeri” listesinde bu yıl çarpıcı değişiklikler göze battı. Yıllardan beri pek çok listede özellikle global yeteneklerin oldukça fazla ilgi gösterdiği, en çok çalışılmak istenen şirketler arasında zirvede yer alan Meta ve Apple gibi teknoloji devlerinin bu yıl listede yer almaması şaşkınlık yarattı.

“En İyi 100 İş Yeri” listesi, 19 Ekim 2021’den 17 Ekim 2022’ye kadar derlenen ve en az 1.000 çalışanı olan şirketlerin çalışanlarından alınan geri bildirimlere dayanıyor. Araştırmanın bu yılki sonuçlarına göre listenin oluşturulmaya başladığı 2009’dan bu yana ilk kez Apple listeye girmediği görüldü. Aynı şekilde listeye 2011’den beri dahil olan Meta da sıralamada kendine yer bulamadı. Geçen yıl listenin ilk 50’sinde yer alan her iki şirket de bu yıl listeye giremezken geçen yıl 7’inci sırada yer alan Google ise bu sene 1 puan gerileyerek 8’inci sırada yer aldı.

Bilindiği üzere teknoloji devleri 2022’nin ortalarından itibaren çalışanlarının işine kitleler halinde son vermesiyle ve işe alımları durdurmasıyla sıkça gündeme gelmişti. Listeyi yorumlayan uzmanlara göre kriz döneminde şirketlerin çalışan deneyimi uygulamaları her zamankinden daha değerli oluyor. Şirketlerin aldığı ekonomik önlemler ise çalışanların geri bildirimlerine yansıyabiliyor.

Kaynak

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu