Güçlü Bir İşveren Markası’na Sahip Olmanın 7 Avantajı

İyi bir işveren markasına sahip olmak kurumlara ne gibi avantajlar sağlıyor?

Bugünün yetenekleri sadece şirkete uygun muyum diye sormuyor, ilaveten şirket bana uygun mu sorusunu da soruyorlar. Şirketin kültürünü, birlikte çalışacağı insanları, şirket çevresini, kariyer basamaklarını ve her gün gidip geleceği işinin neye benzeyeceğini merak ediyorlar. Günün sonunda başvuru yapacağı şirketi seçerken, o şirketi ve kültürünü ne kadar anladığı ve sevdiğine göre başvuru yapıyorlar. Bu sebeple işveren markası bir lüks olmaktan çıkarak şirketler için bir ihtiyaç haline geliyor.

Online kariyer platformu Toptalent.co, rekabetin hızlı arttığı yetenek piyasasında en iyi yetenekleri tanımlamak, onları şirkete çekmek ve şirkette tutmanın en güçlü yolunun işveren markasına yatırım yapmak olduğunun altını çizmek için işveren markası yaratmanın avantajlarını 7 maddede sıraladı. Şirketlerin daha fazla sayıda ve daha yetenekli adayı çekebilmesi, yeteneklerle etkileşim kurması ve işe alması için güçlü bir işveren markası yaratmalarına yol göstermek adına hazırlanan işveren markası rehberinde aday beklentileri ve istihdam piyasasıyla  ilgili de çarpıcı tespitler yer alıyor.

İşte Toptalent.co’nun yayımladığı “İşveren Markası Rehberi”nde şirketlerin neden güçlü bir işveren markasına sahip olması gerektiğini ispatlayan 7 güçlü neden;

 

  1. Daha Yetenekli Adayları Çekme

Güçlü işveren markası olan şirketler yetenekleri daha az zaman ve maliyetle çekiyor. Yetenekler şirketi ve değerlerini zaten bildiklerinden, kendisiyle şirket arasındaki uyumu hissediyorlar. Öte yandan iletişim süreçleri doğru ilerletilen işveren markası şirketle uyumlu olmayacak adayları uzak tutuyor. Doğru yeteneklerin şirketle iletişim halinde kalıyor olması şirket alanı dışındaki adayları ayrıştırmak için harcanacak zamanı azaltarak işe alım çalışmalarında tasarruf sağlıyor.

 

  1. Daha Fazla Pasif Aday Çekme

Corporate Leadership Council tarafından yapılan global bir araştırmaya göre, etkili bir işveren markası olan şirketler daha geniş bir yetenek havuzuna sahip durumdalar. 90 Şirketten 58.000 kişiyle yapılan çalışmada, iyi yönetilen bir işveren markası olan şirketler iş gücü havuzunun %60’ına erişebiliyorken yönetilmeyenlerde bu oran %40. Bu da güçlü inşa edilmiş bir işveren markasının aktif iş arayışında olmayan ancak ilerleyen dönemde yeni bir arayışa girecek adayları çekmekte de etkili olduğunu gösteriyor.

 

  1. İşten Ayrılma Maliyetinde Düşüş

İnsan kaynakları bünyesinde mülakat ve işe alım süreçlerinde beklentileri doğru yönetmeyen şirketler, günün sonunda yüksek işten ayrılma oranlarının maliyetine katlanmak zorunda kalıyor. İşten ayrılan çalışan iş bilgisi ve müşteri portföyünü de beraberinde götürürken yeni çalışan için tüm süreçleri yeniden başlatmak gerekiyor. İşten ayrılan adayların %35’i neden olarak şirketin kendisini gösteriyorlar.

 

  1. Daha Düşük İşe Alım Maliyeti

Adaylar, insan kaynakları süreçleriyle ilgili güçlü ve etkili şekilde iletişim yürüten,  işveren markasına sahip şirketlere başvuru yapmayı daha öncelikli olarak düşünüyor. Daha fazla ve nitelikli başvuru söz konusu pozisyon için daha az zaman ve pozisyonun bir an önce ve doğru bir şekilde kapatılması anlamına geliyor.

 

  1. Mutlu Çalışanlar

Gerçek şu ki; çalışanlar kendilerini geliştirdikleri, katkılarının takdir edildiği, çabalarının görüldüğü şirketlerde daha mutlu ve verimli çalışıyor. Mutlu çalışanlar, mutlu ürünler ve hizmetler sunuyor ve bu mutluluk halkası son kullanıcıya (tüketiciye) kadar iniyor. İşveren markası süreçlerinin doğru ve sürekli bir şekilde ilerletilmesi bu noktada ayrıca hayati bir önem taşıyor.

 

  1. Şirket Fanatizmi Yaratmak

Şirketini ve işini seven çalışanlar yaptıkları işi, şirketlerinin yeni yatırımlarını, kazandıkları başarıyı sosyal çevreleriyle de paylaşıyor. Yaptığı işten zevk alan mutlu çalışanlar hem ticari anlamda hem de şirkete yeni yetenekler kazandırma anlamında eşsiz birer marka elçisine dönüşebiliyor.

 

  1. Asıl Önemli Olan

İşveren markası gücüyle finansal performans arasında çok güçlü bir ilişki bulunuyor. Fortune’un yaptığı bir araştırmaya göre, çekici işveren markası olan şirketler, finansal olarak da öne çıkıyorlar. Soyut bir varlık olarak çalışanlarla kurulan güçlü bağlar, uzun vadede şirketin değer zincirinde net şekilde etkisini gösteriyor. Araştırmalar gösteriyor ki en iyi işveren algısı arttıkça şirketin piyasa değeri de aynı oranda yükseliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı