İşe Alım Süreçlerinde Sosyal Medyanın Gücü

PERYÖN Başkanı Berna Öztınaz, insan kaynaklarının yeni trendi “sosyal işe alım” hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İnsan Kaynakları dünyasının yeni trendi sosyal işe alımı ve kurumların bu konuya yaklaşımını değerlendiren PERYÖN Başkanı Berna Öztınaz birçok şirketin sosyal medyanın gücünü gördüğünü ve işe alım süreçlerinde sosyal medyayı kullandığını belirtti.  ‘Sosyal işe alım’ olarak adlandırılan yöntem sayesinde çeşitli sosyal medya araçlarının İK sürecine dahil edildiğini vurgulayan Öztınaz, potansiyel adayların bulunmasında, işveren markası iletişiminde ve  işe alım süreçlerinin geliştirilmesinde sosyal medyadan yararlanıldığını belirtti.

Sosyal medya işveren markasını güçlendiren bir araç

Sürecin daha etkileşimli ve katma değerli olması için özel uygulamalar yapıldığını ve bu alanda özel ekipler çalıştığını ve hatta özel bütçeler oluşturulduğunu ifade etti. Sosyal medyanın işveren markasını güçlendirmek için önemli bir araç olduğuna değinen Öztınaz sosyal medyanın dinamik yapısından faydalanarak yüz binlerce adaya kolaylıkla ulaşılabildiğini belirtti.

Öz geçmişteki bilgilerin doğruluğu sosyal medyadan kontrol ediliyor

Sosyal medya kullanımının kurumlara insan kaynakları sürecinde hız ve maliyet avantajı sağladığını, bu nedenle pek çok kurumun bu iş için özel bütçeler oluşturduğu hatta departmanlar kurduğunu anlatan Öztınaz sosyal medyanın başvuru toplama, yönetme, şirket tanıtım faaliyetleri, yetenek haritası, staj programları, yarışmalar, kurumsal kültür ve çalışma ortamının paylaşılması gibi iletişim faaliyetlerinde kurumların en önemli araçlarından biri olduğunu belirtti.

İşverenler de tıpkı iş arayan adaylar gibi sosyal medya platformlarını incelediğini belirten Öztınaz sosyal medya hesapları süreçleri kolaylaştırdığını söyledi. Özgeçmişlerde adaylar tarafından iletilen bilgilerin doğruluğu sosyal medya hesaplarından kontrol edilebildiğini belirten Öztınaz sosyal işe alımın insan kaynakları süreçlerini hızlandığını vurguladı.

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı