Starbucks’tan Engelleri Aşan Proje

Geçtiğimiz günlerde, Amerika Birleşik Devletleri merkezli dev kahve zinciri Starbucks, Amerika’da bazı şubelerindeki çalışanlarına işaret dili öğreterek işitme engelli misafirlere daha kaliteli hizmet vermeyi amaçlayan bir uygulama başlattı. Starbucks Türkiye de bu konu ile alakalı bir sosyal sorumluluk projesi başlatıyor. 

‘Elden Ele’ adını verdikleri proje ile baristalar işaret dili öğreniyor ve iletişim bariyerleri ortadan kalkıyor. İşitme engelli misafirlere hızlı ve sorunsuz bir hizmet sunabilmek adına başlatılan proje ilk etapta pilot olarak 50 Starbucks mağazasında uygulamaya geçecek. Bu sayede işitme engelli misafirler, işaret dili konuşabilen partnerler tarafından karşılanacak. 

2017 yılında hayata geçirilen ve son günlerde gelişimi hızlandırılan ‘Elden Ele ‘ projesi Starbucks Türkiye ve İşitme Engelliler Eğitim Faaliyetleri Derneği ile birlikte düzenleniyor. Starbucks çalışanlarının işaret dili öğrenmesi ile işitme engelli bireylerin yaşadığı sorunlara farkındalık yaratmak, onların hayatlarına dokunmak projenin hedefleri arasında. 

Starbucks baristaları İEEF Derneği’nden gelen eğitmenlerden günlük iletişim için gerekli temel kavramları, sektörel terimleri ve Starbucks menüsündeki kahveleri Kahve Sözlüğü’nden öğrenecek. Eğitimlerini tamamladıktan sonra sertifika alacak olan baristalar İşitme Engelli Dostu Mağazalar’da misafirlerini bekleyecek. 

İlk olarak Türkiye’nin 4 ilindeki 50 pilot mağazada uygulanmaya başlanacak olan proje, uzun dönemde 33 ilde bulunan mağazalardaki 4 binden fazla çalışanın eğitimlerini tamamlayarak işitme engelli misafirlerin daha rahat bir ortamda Starbucks’ı deneyimlemelerini sağlayacak. 

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı