Arşiv

Bill Gates, Yapay Zeka Öğretmenleri İşsiz Bırakacak

Bill Gates, CNBC'de katıldığı bir programda yapay zekanın eğitim için kullanılacağını söyledi.

Bill Gates katıldığı bir programda yapay zekanın kısa süre içerisinde çocuklara okuma yazma öğretecek seviyeye geleceğini duyurdu. Yapay zekanın çocuklara en fazla 18 ay sonra okuma yazma öğretmeye başlayacağını öngören Gates, aynı zamanda çocukların notlarını yükseltmek için de yapay zekadan faydalanabileceklerini belirtti. Yapay zekanın insanlar kadar iyi bir öğretmen olabileceğinin altını çizen Gates, yapay zekanın bir metni anlamlandırma konusunda oldukça iyi geliştiğini belirtti. Bu sayede çocukların yazdığı deneme ve makaleleri de değerlendirebileceği belirtiliyor. Yani klasik sınavları dahi yapay zeka değerlendirebilecek.

Gates, bir insana yazma becerilerini öğretmenin bir bilgisayar için inanılmaz derecede zor bir görev olduğunu belirti. Öğretmenler öğrencilerin denemelerini ve makalelerini okurken metnin yapısı, akıcılığı ve konunun derli toplu anlatılması gibi kıstaslara göre değerlendirirler. Gates’e göre yazılımcılar için kod olarak yazılması en zor şey “yüksek bilişsel egzersiz”.

Gates, ardından yapay zekanın matematik alanına el atacağını ve insanların matematikte yapabileceklerini daha ileriye taşıyabileceğini belirtti. Ancak burada Gates, Microsoft AI’yi kodlayan yazılımcılara sohbet robotlarının neden basit hesaplamalar yapamadığını ve hatta bazı sayıları çarpamadığını sorduğunu belirtti. Sohbet robotu geliştiren yazılımcılar ise cevap olarak AI”, bir matematik hesaplamasının karmaşıklığının üstesinden gelmek için gelişmiş muhakeme yeteneklerine ihtiyaç duyar.” dediğini belirtti.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu