Arşiv

Haziran Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı

Türkiye'nin Haziran ayındaki işsizlik oranı belli oldu. Açıklanan rakama göre işsizlik sayısında bir önceki aya göre azalış gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran dönemine ilişkin işgücü istatistiklerine göre işsizlik yüzde 10,6 olarak açıklandı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 823 bin kişi azalarak 3 milyon 399 bin kişi olduğunu açıkladı. Tarım dışı işsizlik oranı 2,7 puanlık azalış ile yüzde 12,3 olarak açıklandı.

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,2 puanlık azalışla yüzde 22,7, istihdam oranı ise 0,4 puan artarak yüzde 32,6 oldu. Bu yaş grubunda iş gücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,6 puan artarak yüzde 42,3 seviyesinde gerçekleşti.

Aynı dönemde işgücüne katılma oranı 0,4 puanlık artışla yüzde 42,3 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı bir önceki döneme göre 0,9 puan artarak yüzde 44,9 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı bin kişi artarak 28 milyon 586 bin kişi olarak hesaplandı.

Geniş tanımlı işsizlik yükseldi

Haziran döneminde geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 29,1 seviyesine yükseldiği açıklandı. Mayıs döneminde geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 30,4 ile veri setinin rekor seviyesine ulaşmıştı.

Geniş tanımlı işsizlik hesaplaması dar tanım kapsamında yer alan işsizler yanında, iş bulma ümidini kaybeden işsizleri, iş aramayan ancak çalışmaya hazır olan işsizleri, mevsimlik ve zamana bağlı eksik çalışanları tanımlıyor.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu