Arşiv

New York’ta Ulaşım Rehberi 2024

Amerika'nın görkemli şehri New York'ta ulaşım ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi özet bir şekilde derledik.

Amerika’nın en görkemli şehirlerinden New York’ta gezi için A’dan Z’ye bilmeniz gerekenleri derledik. Başlıklar halinde New York ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

New York’ta Ulaşım

JFK Havalimanından Şehre Nasıl Gidilir?

New York’ta bulunan John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı şehrin en büyük havalimanı. Havalimanı o kadar büyük ki birbirinden bağımsız 8 terminal bulunuyor. Terminaller arası ulaşım insansız tren(AirTrain) ile sağlanıyor.

JFK’da Türk Hava Yolları nereden kalkıyor sorusunun yanıtı; Türkiye’den gidecekler için Türk Hava Yolları havalimanının 1 No’lu terminalinden iniş kalkış yapıyor.

JFK Havalimanından şehir merkezine gitmenin 3 farklı yolu bulunuyor;

1- Metro

JFK Havalimanına iniş yaptıktan sonra şehir merkezine gitmenin en ucuz yolu metro ile ulaşım alternatifi. Metro ile şehre gitmenin maliyeti ortalama 12 dolar. Ancak baştan belirtmek gerek ki şehir merkezine metro ile gitmek için 1 aktarma ve ufak bir yürüyüş yapmak gerekiyor. (AirTrain+Subway) New York’ta şehir merkezi bölgesi Manhattan olarak isimlendiriliyor. Yani şehir merkezine gitmek için Midtown Manhattan hedefine ulaşmak gerekiyor.

JFK Havalimanından Metro ile New York şehir merkezine nasıl gidilir?

New York’ta Havalimanı’nı oldukça büyük olduğundan öncelikle U şeklinde konumlanmış terminallerden Jamaica isimli durağa ulaşmanız gerekiyor. Terminaller arasında ulaşım için AirTrain olarak adlandırılan ring seferler yapan insansız metrolar kullanılıyor. Bunun için valizinizi aldıktan sonra AirTrain tabelalarını takip edin. AirTrain’e binerek şehir merkezine giden metronun kalkacağı Jamaica durağına gidin. AirTrain seyahatinin bedeli kişi başı 8.5 Dolar. Bu tutar seyahat tamamlandıktan sonra ödeniyor. Son durakta indikten sonra koridorun sonundaki makinelerden seyahatin biletini alarak çıkıştaki turnikelere okutmanız yeterli. Bu şekilde ilk seyahatinizi tamamlamış olacaksınız.

AirTrain ile ilgili olarak işinize yarayabilecek bir detay da; eğer 4 kişi iseniz ve havalimanına gidiş dönüşte toplu taşıma tercih edecekseniz 10 geçişlik tek bir kart alarak tasarruf edebilirsiniz. Bir kartı maksimum 4 kişi kullanabiliyor.(AirTrain için geçerli)10 geçişlik kartın ücreti 26 dolar. Dolayısıyla 4 kişi gidiş dönüş 8 geçiş için kişi başı 6,5 dolar vermiş oluyorsunuz.

Turnikelerden çıktıktan sonra 2. yolculuğunuz için solda bulunan makinelerden biletinizi alın. Toplu taşıma için nasıl bilet alınır hangi tarifeden bilet alınmalı sorularına içeriğin ücretler kısmından yanıt bulabilirsiniz.

new york jfk airtrain map

AirTrain biletinizi turnikelere okuttuktan sonra sağınızda bulunan merdivenlerden aşağıya inerek caddeye çıkın. Sol yönü takip ederek en sondaki E hattına ulaşın. Mavi renkli E hattı, bu istasyondan kalkarak şehrin üstten aşağı yönünde alt kısmında bulunan Dünya Ticaret Merkezi durağına gidiyor. (Bu bölge Ulusal 11 Eylül anıtı Wall Street’in olduğu DownTown bölgesi) Rota üzerinde konaklamanıza en uygun istasyonda inerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehre kolay gidip kolay dönebilmek için şehirde konaklama için en uygun alternatifi içeriğin konaklama kısmından okuyabilirsiniz.

2- Taksi

Dünya’nın her şehrinde olduğu gibi taksi havalimanından şehir merkezine ulaşım için pratik ve konforlu bir ulaşım aracı. Eğer fazla eşyanız varsa ve toplu taşıma ile uğraşmak istemiyorsanız bu seçeneği tercih edebilirsiniz. New York JFK Havalimanından şehir merkezine taksi ücretini merak ediyorsanız trafik yoğunluğu ve iniş noktasına göre değişmekle birlikte tek yönlü ulaşım ücreti ortalama 100-120 dolar diyebiliriz. Taksi ücretlendirmelerinde taksi ücretine ek olarak bahşiş alındığını unutmayın. Sürücünün sizden bahşiş istemesine şaşırmayın çünkü Amerika’da hemen herşeyde görünen ücretlere vergi ve bahşiş ekleniyor. Bahşiş ücretleri de en az %15 seviyelerinde.

3- Uber

Dünya’nın birçok kentinde olduğu gibi taksi her ne kadar konforlu bir ulaşım aracı ise de taksi sürücüleri şehre ilk kez gelen turistleri yanıltmaya veya kandırmaya yönelik(uzak yoldan götürme, ekstra ücret alma vb.) hareketler sergileyebiliyor. Bu nedenle telefon uygulamaları güvenilirlik açısından bir adım öne çıkıyor. New York ‘a indiğinizde Uber uygulaması üzerinden gideceğiniz noktayı yazarak araç çağırmanız mümkün. Burada sürücüler bekleme süresine göre size farklı fiyatlar verebiliyor. Örneğin havalimanına uzak bir sürücü şehir merkezine götürmek için 80 dolar veya havalimanı için hazırda bekleyen bir sürücü 100 dolar teklif verebilir. Verilen teklifler içinde sizin için en uygun olanını seçip Uber bekleme noktasında aracınızı bekleyebilirsiniz.

newyork tren metroNew York’ta Toplu Taşıma

New York’ta toplu taşıma MTA isimli şirket tarafından gerçekleştiriliyor. Şehirde metro ulaşım ağı oldukça yaygın olduğundan New York turunuzda başka hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız olmadan şehrin her yerine metro ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki New York metro haritasında görüleceği gibi şehirde metro hatları ABCDEFG şeklinde harf veya 12345 gibi rakamlarla adlandırılıyor. Hatların birbiriyle karışmaması içinse renkleri de ayrı ayrı tutulmuş. New York’ta eğer akıllı telefonunuz ve internetin varsa kaybolmanıza imkan yok. Zira telefonun haritalar kısmına gitmek istediğiniz yeri yazdığınızda hangi metroya binmeniz, bineceğiniz metronun girişi, çıkışta hangi kapıdan çıkmanız gerektiği detayına kadar her şey anında parmaklarınızın ucuna geliyor. Her ne kadar telefonda belirtilse de metro ile ilgili dikkat etmeniz gereken detay ise metro duraklarında genelde içeriden geçiş yer almıyor. Yani doğru metro hattının yanlış yönüne bindiyseniz caddeye çıkıp yolun karşısından tekrar binmeniz gerekiyor. Bu da biletiniz sınırsız değilse tekrar ücret ödemeniz anlamına geliyor. Durakların caddeden Uptown ve Downtown olarak iki farklı girişi bulunuyor. Dolayısıyla bulunduğunuz istasyondan şehrin üst kısmına gidecekseniz Uptown, alt kısmına gidecekseniz Downtown girişinden girmeniz gerekecek.

Doğru girişle ilgili sınırsız bilet kullanımlarında ufak bir detay var. Aynı istasyonda eğer yanlış yön için geçiş yaptıysanız çıkıp doğru yöne giriş yapmanız için 15 dakika beklemeniz gerekiyor. Bu kural başta saçma gelse de, aslında aynı bileti birden fazla kişinin kullanmasını engellemek için yapıldığını anladığınızda biraz yumuşuyorsunuz. 🙂

New York Metro Haritası

New York metro haritasına şuradan geniş bir şekilde bakabilirsiniz. Konaklamanızı belirlerken otelinizin metro durağına yakın olmasına dikkat edebilirsiniz. Şehre geliş ve gidiş için rahatlık olması açısından mavi renkli E hattı üzerinde bir rotadan otel seçebilirsiniz.

New York’ta Metro Ücretleri

Şehirde ulaşım sağlamak için sarı renkli MetroCart’ınızı havalimanı dahil tüm otomatlardan alabilirsiniz. New York’ta toplu taşıma ücretleri şu şekilde;

  • Tek geçiş 2.89 Dolar
  • 1 Haftalık Sınırsız Bilet 33 Dolar
  • Kart Ücreti 1 Dolar

Şehirde 3 veya 4 günden fazla kalacaksınız haftalık sınırsız bilet almanızı tavsiye ederiz. Zira bu, şehir içerisinde farklı yerlere kafanıza estiği gibi tekrar tekrar gidebilmek için rahat bir seçenek olacak. Haftalık sınırsız geçişin mantığı aslında ilk 11 geçişten sonrası ücretsiz olması. Yani toplamda 11 kereden az bineceksiniz tekil bilet almak daha mantıklı. Tabi bu ücretlerin kişi başı ve tek yön olduğunu hatırlatmakta fayda var.

New York’ta Konaklama

New York’a ilk kez gelecekseniz konaklama seçeneğini seçerken önce filtre olarak metro hattı üzerinde bulunmasına dikkat ederek yapmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi eğer havalimanı ulaşımınızı metro ile yapacaksınız E hattı üzerinde bulunan lokasyonlardan birini konaklama için seçebilirsiniz. Şehrin her yerine metro ile ulaşabildiğiniz göz önünde bulundurulursa tüm trenlerin birleşim noktası Penn Station veya Grand Central’a yakın yerlerden otel bakabilirsiniz.

New York’ta Alışveriş

New York’tan ucuza ne alınır sorusunu soruyorsanız sorunun üzerine tıklayarak ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu