Arşiv

Restoranlar Nakit Ödeme İndirimi Yapmaya Hazırlanıyor

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve iş yerlerinde çalışanlara verilen yemek bedelinin karta yükleme zorunluluğunu ortadan kaldırmayı öngören düzenleme sonrasında bazı lokanta ve restoranlar müşteri kaybına uğramamak için yemek kartı komisyonlarını müşterilerine doğrudan yansıtmayı planlıyor.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, restoranlar tarafında sektör temsilcileri ilgili düzenlemeyi olumlu bulurken düzenlemenin lokantalar için risk de teşkil edebileceği görüşünde uzlaşıyor. Öyle ki yemek tutarının nakten ödenmesi halinde kullanıcıların bu tutarı restoranda harcamak yerine alışveriş olarak kullanma ihtimali göz önünde bulunduruluyor.

Yemek kartı komisyonu müşteriye indirim olarak yansıyacak

Komisyon maliyetinin kalkıyor olmasını fırsat, çalışanın ise bu desteği artık yemek yeme dışında kullanma imkânının ise bir kayba neden olacağına işaret eden yetkililer, bu yönde bir düzenleme ile restoranlarda yemek kartı yerine nakit ödemeyi tercih eden müşterilere indirim yapılabileceği görüşünde. Yemek kartı sektöründe yer alan şirketler konuyla ilgili değerlendirme yapmak ve buna yönelik uygulamaları hayata geçirmek için mevzuatın çıkmasını beklerken, Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) konuyla ilgili kampanya başlatacaklarını belirtti.

 

Kaynak

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu