Arşiv

Şirketlerden Çalışanlara Pijama Uyarısı

Pandemiyle birlikte değişen çalışma koşullarında şirketler çalışanlarına yeni öneriler sunarken aynı zamanda uyarılarda da bulunuyor. Bunlardan biri de 'pijama uyarısı'.

Koronavirüs salgınında evden çalışma sistemine geçen şirketler, çalışanlarına ‘pijama uyarısında’ bulunuyor. Evden çalışma sisteminde pijamanın verimliliği azalttığını düşünen şirketler bu konuda katı kurallar getiriyor.

İş kanununa göre uzaktan çalışma ‘işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisi’ olarak tanımlanıyor.

Kamu kuruluşları ve özel sektör yeni dönemde uzaktan çalışma uygulamasını sürdürüyor. Bu sistemin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunuyor. Şirketler bu dezavantajları ortadan kaldırmak için çaba gösteriyor. Bunun için de sık sık çalışanlarına öneriler sunarken, uyarılarda da bulunuyor.

Evden çalışanlara pijama uyarısı

Yapılan uyarıların başında ‘pijamayla çalışmayın’ geliyor. İş disiplininin ve verimliliğin devamı için evde de tıpkı işyerindeki gibi kurallar koyulması yönünde görüşler hakim. Bu nedenle verimliliği düşürdüğü ve iş disiplinini ortadan kaldırdığı için pijamayla çalışmaya yönelik yasaklar konuluyor.

Şirketler elbette çalışanlarına ‘takım elbise ya da topuklu ayakkabı giyin’ demiyor ancak verimlilik ve iş disiplini açısından yapılmaması gerekenleri duyuruyor. Örneğin her zamanki gibi işe giderken duş almak, diş fırçalamak saç düzeltmek gibi hazırlıkların iş motivasyonunu arttırdığı belirtiliyor. Evde rahat ve aynı zamanda size daha iyi hissettirecek kıyafetler giyilmesi öneriliyor.

Evde mesai saatlerine uyun 

Verimlilik ve iş disiplini açısından dikkat edilmesi gereken diğer konu ise mesai saatlerine uyulması… İşveren ile çalışan arasında belirlenen mesai saatlerine her iki tarafın da uyması verimlilik ve iş disiplini açısından önemli bulunuyor. Evde olmanın rehavetiyle çalışanların işe geç başlaması ya da çalışmalarını mesai saatlerinin dışına taşırması önerilmiyor. Bununla birlikte işverenlerden, çalışanların mesai saatlerinin bitimine uyarak, bu saatin dışında iş vermemeleri tavsiye ediliyor.

Evden performans artışı için

Evden çalışırken performansın artması dahası düşmemesi için yapılan uyarı ise ‘molalara riayet’ olarak belirtiliyor. İş yerindeyken hangi saatlerde, ne kadar aralıklarla mola veriyorsanız evde de aynı kuralların uygulanması öneriliyor. Mesai başlamadan en az yarım saat önce uyanarak gerekli hazırlıkları yaparak çalışmaya hazır olunması motivasyonu ve performansı etkiliyor.

Ev işlerinden uzak durun

Özellikle evden çalışan kadınların uyması gereken kural ‘ev işlerinden uzak durun’. Uzaktan çalışan çoğu kişi mesai saatleri içinde ev işlerini de yapmaya çalıştığı belirtiliyor. Ancak yemek, çamaşır, bulaşık gibi işlerle uğraşmanın çalışanları fazla yorduğu ve iş verimliliğini de düşürdüğü ifade ediliyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu