Arşiv

Yapay Zeka 300 Milyon Kişinin İşini Elinden Alacak

Finans devi Goldman Sachs'ın raporuna göre yapay zeka yaklaşık 300 milyon işi doğrudan etkileyecek.

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından birisi olan Goldman Sachs, iş hayatına dair yaptığı yapay zeka araştırmasının sonuçlarını duyurdu. Gelişen yapay zekanın 300 milyondan fazla kişinin işini doğrudan etkileyeceğini, bazı meslekleri ortadan kaldıracağını, bazı meslekleri ise daha önemsiz kılacağını belirtti.

Pazar günü yayınlanan raporlar küresel olarak işlerin yüzde 18’inin tamamen yapay zeka tarafından yapılabileceğinin altı çizildi. ABD’de yapay zeka çalışanların yüzde 7’sinin işini elinden alacağı belirtilirken, gelişmekte olan ülkelerde ise yapay zekanın etkileri daha ağır olacağı açıklandı.

Öte yandan bazı işler tamamen yapay zeka tarafından yapılmasa da büyük bir kısmının yapay zeka ile yapılacağı, bu da bazı pozisyonların önemini yitirmesine sebep olacağı belirtildi. Buna örnek olarak GPS teknolojisi çıkmadan önce şoförler daha fazla kazanırken, günümüzde geçmişe oranla kazançlarında önemli bir düşüş yaşandığı belirtiliyor. Ancak yapay zekanın işleri ortadan kaldırırken yeni işler de ortaya çıkaracağı belirtiliyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu