Arşiv

Yapay Zekanın Şirketlere Olan Faydaları ve Zararları

KPMG, yapay zekâ modellerinin iş dünyasındaki olası etkilerini araştırdığı raporunu yayımladı.

KPMG,“Üretken Yapay Zekâ Modelleri – Riskler ve İş Dünyasındaki Potansiyel Faydaları” raporunu yayımladı. Raporda yapay zeka modellerinin iş dünyasına olan faydaları ve zararları yer alıyor. KPMG’nin raporuna göre üretken yapay zekâ uygulamaları genel olarak beş kategoriye ayrılıyor. Bunlar; içerik oluşturucular, bilgi çıkarıcılar, akıllı sohbet robotları, dil çevirmenleri ve kod oluşturucular olarak sıralanıyor.

Yapay Zekanın Potansiyel Faydaları

KPMG’nin raporunda üretken yapay zekâ modellerinin şirketler için sunduğu potansiyel faydalar şöyle yar alıyor.

 • BT operasyonlarını kolaylaştıracak ve burada olan iş gücü ihtiyacını azaltacak.
 • Şirket içi denetim süreçlerini hızlandıracak ve pratikleştirecek.
 • İnsan kaynakları alanında ise aday seçim süreçlerinin büyük bir kısmını yapay zeka devralabilecek. Ayrıca sohbet robotları aracılığı ile şirket içi iletişim ve bilgilendirme 7/24 yapılabilecek.
 • İş operasyonlarının basitleşecek. E-postaların ve teklif taleplerinin hazırlanmasından rekabet analizinin yürütülmesine ve pazar araştırmalarının yapılmasına kadar birçok alanda kullanılabilecek.
 • Belge hazırlamak kolaylaşacak. Sözleşme şartlarının hazırlanması ve gözden geçirilmesi: Sözleşmelerin gözden geçirilmesi ve olası çıkar çatışması maddelerinin belirlenmesi ve sözleşme sürecini hızlandırmak için madde ve şartlar hazırlanabilecek.

Yapay Zekanın Potansiyel Riskleri

Raporda üretken yapay zekâ modellerinin potansiyel riskleri ise şu şekilde özetleniyor:

 • Gizliliği ve fikri mülkiyeti ihlal etmek: Birçok üretken yapay zekâ modeli, kullanıcı tarafından girilen verileri kullanır, bu da öğrenmelerine ve bilgi oluşturmalarına yardımcı olur. Ancak girilen veriler özel veya tescilli bilgileri içerebilir ve bu, bilgilerin kamuya ifşa edilmesine neden olabilir.
 • Çalışanların kötüye kullanımı ve yanlışlıklar: Üretken yapay zekânın meşru kullanımı bile risk taşır. Modeller, alınan girdilere göre yanıtlar üretir, yani yanlış veya kötü niyetli içerik sağlama riski vardır. Bu nedenle çalışanlar, bu modelleri kullanırken dikkatli olmalı ve yapay zekâ tarafından oluşturulan içeriği eleştirel bir gözle ve kaliteyi dikkate alarak incelemelidir.
 • Yetenekler üzerindeki etkisi: Kaliteli çıktılar ancak kaliteli sorgularla elde edilebilir. Bu nedenle, şirketlerin doğru sorgular yapabilmeleri için iş gücünü eğitmesi de gerekiyor.
 • Yanlış bilgilendirme, önyargı ve ayrımcılık: Üretken yapay zekâ, deepfake görüntüler ve videolar oluşturmak için kullanılabilir. Bu görüntüler ve videolar genellikle son derece gerçekçi görünür.
 • Telif hakkı: Üretken yapay zekâ uygulamalarından çıkan içeriğin kime ait olduğu konusunda çok sayıda soru var ve henüz herkese uyan tek bir cevap yok.
 • Finansal, marka ve itibar riski: Şirket çalışanlarından biri yapay zekâ tarafından üretilen bilgileri veya kodu herhangi bir yerde kullandığında bu durum telif hakkı veya diğer fikri mülkiyet ihlallerine neden olabilir. Bu, potansiyel olarak şirkete yasal ve itibar açısından zarar verebilir.
 • Siber güvenlik: Siber suçlular, daha gerçekçi ve sofistike kimlik avı dolandırıcılıkları veya sistemlere sızmak için kimlik bilgileri oluşturmak üzere üretken yapay zekâyı kullanabilir. Araştırmalar, veriler anonim hale getirilmiş olsa bile algoritmaların bireylerin kimliklerinin ayırt edilebileceğini göstermiştir.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu