ArşivDökümanlar

Türkiye Uluslararası Çalışanların Yeni Gözdesi

Yabancı çalışanların yeni ilgi odağı Türkiye oldu.

Mercer, her yıl gerçekleştirdiği “Yaşam Maliyeti Araştırması”nın sonuçlarını yayınladı. Yıllardır yaşam maliyetinde en pahalı şehir olarak yerini koruyan Hong Kong, bu sene yerini Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a devretti. Araştırmada 42 basamak birden yükselen Beyrut ise hızlı bir yükseliş göstererek Yaşam Maliyeti Araştırmasında 3. sıraya yükselirken 2020 yılında Yaşam Maliyetine göre son sırada yer alan Tunus bu sene 3 basamak atlayarak 206.sıraya yerleşti.

Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması uluslararası şirketlerin barındırdıkları iş gücünü değerlendirmelerinde ve atacakları adımları netleştirmekte önemli bir konumda bulunuyor. Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması işverenlere ülkelerin kur dalgalanmaları, ülkelerdeki konaklama, hizmet ve mal üzerindeki kur farkı ve enflasyon ile bunlara neden olan baskılanmaların bir değerlendirmesi olarak yardımcı oluyor. İşverenlerin uluslararası çalışan işe alımları yapmasında, mobil işgücünü doğru yönetmesinde, çalışanlarının kısa veya uzun vade yurtdışı çalışmalarını planlamalarında Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması bir projeksiyon işlevi görüyor.

Pandemi ile birlikte yaşam maliyetlerindeki artış dikkat çekti

Araştırmada geçen seneye kıyasla pandemiden daha çok etkilenen bölgelerin sıralamada geriledikleri görüldü. Amerika Birleşik Devletleri’nin en süt sırada yer alan şehri New York, 2020 yılında 6. sırada yer alırken 2021 yılı Yaşam Maliyeti Araştırmasında ise 8 sıra gerileyerek 14. sıraya yerleşti. Araştırmada Amerika Birleşik Devletleri’nin 21 şehrinde de düşüş gözükürken geçen sene 66. sırada yer alan Avustralya’nın Sidney şehri ise 35 sıra yükselerek 31. sıraya yerleşti. Pandemiden daha çok etkilenen Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri şehirlerinin sıralamaları düşüşe uğramışken Avrupa Birliği ülkeleri, Çin, Avustralya gibi ülkeler ise sıralamada daha yüksek sıralarda yer aldı.

Türkiye Uluslararası Çalışanların Yeni Gözdesi

Toplamda 209 şehirde gerçekleştirilen 2021 Yaşam Maliyeti Araştırması’nda İstanbul ise geçen seneye göre 17 sıra gerileyerek 156. sıradan 173. sıraya yerleşti. İstanbul’un yaşam maliyetindeki söz konusu ucuzlama uluslararası çalışanların ve yabancı girişimlerin ilgi odağı haline gelmesini sağladı. İstanbul, geçen seneki yerini koruyan ve 172. sırada yer alan Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün hemen altında konumlanırken, uluslararası çalışan hacmine sahip firmaların ve yabancı girişimlerin gözde şehirlerinden biri oldu.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu