İK Blog

İş Stresi Nedeniyle Oluşan Uykusuzluğu Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Siz de işinizin stresini gece uykuya taşıyanlardansanız bu yazıyı okumanızda fayda var.

Gün boyu birçok kişi ile gerek telefondan gerek mail aracılığıyla birçok işin stresini çekmemiz gerekiyor. Bu stres nedeniyle uyuyamamak veya uykuya dalarken zorlanmak ise günümüzde birçok kişinin en büyük belası. Öyleyse iş stresi nedeniyle oluşan uykusuzluğu azaltmak için denenebilecek yollar nelerdir?

İş stresi, 21. yüzyılın kaçınılmaz bir gerçeği olmuş durumda. Stresin fiziksel ve psikolojik sağlığımıza ise etkileri ne yazık ki azımsanamayacak düzeyde. Bu etkilerden bir tanesi de uykusuzluk.

Uykuya dalarken zorlanmanın ve yatakta bir sağa bir sola dönmelerin en önemli nedenlerinden bir tanesi de iş stresi. Uykusuzluğunuza çare olmasa da denemekten yarar gelecek şeyler ise şunlar:

masabasindacalisanlaricinegzersizsandalyesi

1. Egzersiz

Egzersiz hem fiziksel olarak sizi daha yorgun hissettirebileceği gibi hem de kaslarınızın çalışıp yorulması vücudunuzdaki laktik asit miktarını arttıracaktır. Vücudumuzda laktik asit düzeyinin artması ile beynimize dinlenmemiz gerektiği mesajını iletir. Bu yüzden sizi yoran egzersizler yapmak denemeniz gereken ilk maddemiz.

isyerinde ne yemek yenir

2. Gece yemek yemekten kaçının

Vücudumuz için yemek yemek bir gün içi aktivitesidir. Yani biz yemek yerken vücudumuza “enerji üret daha çalışmamız gerek” mesajı vermiş oluyoruz. Gece yemek yerseniz vücut çalışması gerektiğini hissedeceği için uykuya dalarken problem yaşamanız daha olası.

telefon bagimliligi 1

3. Telefon kaydırmayı bırakın

Gece uykuya dalmadan önce telefon ya da bilgisayar ile sosyal medyayı karıştırmaya ya da birkaç bölüm dizi izlemeye son verin. Televizyon ve bilgisayar ekranlarından yayılan mavi ışık, beynimizin bizi uyanık kalmaya iten bölgesini uyararak uykuya dalmamızı zorlaştırır.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu