Zamanı Nasıl Yönetirsiniz?

Zaman yönetimi nasıl yapılır? Zamanı etkin kullanmak için neler yapılmalıdır?

Gün içinde yapılacak pek çok iş var ancak bir türlü yetiştiremiyor musunuz? Belki de sorun işlerin çokluğu değil, zamanı doğru biçimde yönetemiyor oluşunuzdur. Zamanı etkin kullanmak istiyorsanız bu önerilerimizi dikkate alın.

Gününüzü Planlayın

İyi bir planlama yapıldıysa her uygulama kısa sürer. Neyin nasıl yapılacağını planlamak gereksiz zaman kaybını engelleyecektir. Planınıza uygun hareket etmek zamanınızı disiplinli kullanmanızı sağlayacaktır.

Önceliklerinizi Belirleyin

Yapmanız gereken pek çok iş varsa, bu işleri önceliklerinize göre sıralamak size fayda sağlayacaktır. Doğru bir önem sıralaması yapmak gününüzü planlamanızı kolaylaştıracaktır.

“Hayır” Demeyi Öğrenin

Planlarınızın dışına çıkan bir durum olduğunda “Hayır” demeyi öğrenin. Zamanınızı alacak ve planınızı baltalayacak durumlarda “hayır” diyebilmeli ve planınıza sadık kalmalısınız.

B Planı Hazırlayın

Öngörülemeyen sorunlarla karşılaşabilir veya son dakika görevleri karşınıza çıkabilir. Bu gibi kötü senaryolara hazırlıklı olmanız avantaj sağlayacaktır. Alternatif çözüm önerileriyle zaman kaybını en aza indirebilirsiniz.

Zaman Hırsızlarından Uzaklaşın

Sosyal medya, mesaj grupları vb o an için birkaç dakika alsa da gün toplamına bakıldığında verimli çalışmayı baltalayan unsurlar. Bu zaman hırsızlarından uzaklaşabilmek için her an müsait olmak yerine gün içinde mola vererek daha kısa zaman ayırabilirsiniz.

Başladığınız İşi Bitirin

Bir işe başladığınızda onu mutlaka tamamlayın ve asla yarım bırakmayın. Yarım bırakılan işler yığıldığında ortaya bir iş çıkmamasına rağmen büyük bir zaman kaybı yaşanır. Bir işi tamamlamadan diğerine başlamayın. Bu sayede iş takibiniz de kolaylaşacaktır.

 

 

 

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu