İnsan Kaynakları

Açtığı Online Dua Sitesinden 7 Milyon Dolar Kazandı

Birçok insanın hayalinde, kolay yoldan para kazanma düşüncesi vardır. En kısa yoldan para kazanmak için farklı çözüm arayışları içerisinde olan bu insanlardan en ilgincine şimdi tanık olacaksınız.

Olayın kahramanı; Benjamin Rogovy.

milyonlar kazandi5

Öncelikle işe christianprayercenter.com ismiyle bir online dua sitesi açmakla başlıyor. 2011 yılında Seattle’da açtığı bu siteyi dürüst ve profesyonel kılmak adına Linkedin’den Papaz John Carlson adıyla sahte bir hesap açıyor ve siteyi bu karakterle yönetmeye başlıyor. Siteye girdiğinizde şöyle bir görünümle karşılaşıyorsunuz;

milyonlar kazandi1

Güvenilirliği artırmak adına da “Teşekkür ederim, lotoyu kazandım!”, “Dualarınız sayesinde bebek sahibi oldum”, “AIDS hastasıydım, şükürler olsun ki dualarınızla iyileştim” tarzında yorumlar gösteriliyor. Ardından siteye edilmesini istediğiniz duanın konusunu yazıyorsunuz. Karşılığında belli bir miktarda para ödüyorsunuz. Bu paranın miktarı da 9 ile 35 dolar arasında değişiyor.

milyonlar kazandi

Dua için ücret ödeyen kişiler ise, din adamlarının kendisi için dua ettiklerine inanıyor. Hatta üyelik ücreti karşılığında aylık olarak kutsanma seçeneği de sunuluyor. Dua için ödeme yapan insanların da düzenli olarak bunu yaptığı biliniyor. Benjamin bu iş sonunda ise 125.000 kullanıcıya, Facebook’ta 1.289.120 beğeniye ve 7 milyon dolara sahip olmuş.

Ve tabi sonunda da Washington Eyaleti başsavcısı Bob Ferguson’ın bu olayı keşfetmesiyle, soruşturma başlatılıyor. Bir yıl süren soruşturmanın sonunda ise kazandığı 7 milyondan daha fazlasını dolandırdığı kişilere iade etmesi kararlaştırılıyor. Olayın anlaşılmasıyla kapatılan siteye girmeye çalıştığınızda ise şu tarz bir yazıyla karşılaşıyorsunuz: “Dualarınız için teşekkür ederiz, Hristiyanların bir araya gelip birbirlerini desteklediği bir yer yaratma fırsatını elde ettiğimiz için minnettarız.” 

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu