AmazonGo’nun İkinci Kasiyersiz Mağazası Açıldı

2018 yılının başında ilk kasiyersiz mağazasını açan ve büyük yankı uyandıran ticaret devi Amazon, ikinci kasiyersiz mağazası AmazonGo‘yu yine Seattle’da açtı. Yeni AmazonGo mağazalarının ise Los Angeles, San Francisco, Chicago gibi büyük şehirlerde açılması bekleniyor. 

Yeni açılan ikinci mağaza ilkine göre daha küçük ve daha az ürün içeriyor. Çevrede çalışan insanlara yönelik olarak planlanan mağaza sadece hafta içleri mesai saatleri içerisinde açık olacak.

AmazonGo’nun ilk mağazası 2016 yılının Aralık ayında tanıtıldı ve bir süre boyunca mağazayı Amazon çalışanları test etti. Konsept olarak “Just Walkout Shopping” adını verdikleri bu sistemde mağazaya gelen müşteriler AmazonGo aplikasyonundaki barkodu okutarak girişlerini yapıyorlar, ürünleri alıp dışarı çıkıyorlar. Yapay zeka destekli akıllı sensörler müşterilerin aldıklarını ürünleri sisteme işliyor ve ürün ücretini otomatik olarak kredi kartından çekiyor. Kasa sırası, ödeme derdi olmadan müşteriler alışverişlerini kolayca yapabiliyorlar. 

Dünyada büyük yankı uyandıran bu sistemin zincirine dahil olan bir diğer perakende devi ise Walmart. Hatta bu teknolojiyi geliştirebilmek adına Microsoft ile ortaklık yapmaya karar verdi. Aynı şekilde Çin perakende devleri de kasiyersiz mağaza deneyimini en üst seviyelerde yaşatmaya devam ediyor ve zincirin ilk halkasını oluşturan Amazon’u bile geçmiş durumdalar. 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu