Annelere Kısmı Süreli Çalışma: İşte Detaylar!

8 Kasım 2016 tarihinde resmi olarak yayınlanan yönetmeliğe göre çalışan anneler çocukları ilk okul çağına gelene kadar kısmi süreli çalışabilecek. 

Esnek saatlerle çalışma, uzaktan çalışma gibi opsiyonlar birçok şirkette yavaş yavaş uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda çalışanlar ayda en az bir gün ofis dışından çalışabiliyorlar. Birçok kurumun işveren markası faaliyetleri kapsamında başlattığı bu uygulama çalışanlar tarafından oldukça sevildi. Özellikle evli ve çocuklu çalışanlar için hayatı kolaylaştıran uzaktan çalışma ile benzer prensiplerde doğum yapan çalışan annelere kısmi süreli çalışma hakkı verilecek.

Kısmi süreli çalışma nasıl olacak?

Kısmi süreli olarak kastedilen çalışanın ya haftanın tüm iş günlerinde belirli saatlerde çalışılacak ya da haftanın bazı günleri çalışılıp bazı günleri ise çalışılmayacak olması. 

Hangi iş yerlerinde kısmi süreli çalışma geçerli değil?

Kısmi süreli çalışma;

Özel sağlık kuruluşlarında ilgili mevzuat uyarınca mesul müdür, sorumlu hekim, laboratuvar sorumlusu ve sağlık hizmetinden sayılan işlerde tam zamanlı çalışması öngörülenler tarafından yerine getirilen işlerde,

Nitelikleri dolayısıyla sürekli çalıştıkları için durmaksızın birbiri ardına postalar hâlinde işçi çalıştırılarak yürütülen sanayiden sayılan işlerde, 

Nitelikleri dolayısıyla bir yıldan az süren mevsimlik, kampanya veya taahhüt işlerinde,

İş süresinin haftanın çalışma günlerine bölünmesi suretiyle yürütülmesine nitelikleri bakımından uygun olmayan işlerde, ancak işverenin uygun bulması hâlinde yapılabilecek.

 

 

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı