İnsan Kaynakları

Belçika “Mesai Dışında Cevap Vermeme” Yasasını Onayladı

Belçika Hükümeti, çalışanların mesai saatleri dışında işle ilgili arama, mesaj ve e-maillere cevap vermeme hakkını yasalaştırdı.

Belçika Hükümeti, iş ve yaşam dengesini sağlamak, yoğun iş hayatının getirdiği stresi azaltmak, psikolojik zararları engellemek için “fişi çekme yasasını” onayladı. Yasaya göre mesai saatleri dışında işverenler çalışanlarından işle ilgili geri dönüş bekleyemeyecek. Ancak bu hak belirli şartlar altında geçerliliğini koruyacak.

Mesai sonrası yanıt vermeme hakkından sadece 20 ve daha üzeri çalışanı olan şirketlerde çalışanlar faydalanabiliyor. İşveren ve çalışanlar arasında toplu olarak anlaşmaya gidilmesi gerekiyor. Ancak çok acil durumlarda işveren çalışanlardan geri dönüş bekleyebiliyor.

1 Şubatta Belçika Hükümeti memurlara mesai saati dışında fişi çekme hakkını vermişti. 1 Nisan itibarıyla gereçli şartları taşıyan çalışanlar da bu haktan faydalanabilecek. İşveren çalışana neden dönüş yapmadığı ile ilgili hiçbir soru soramayacak ve yaptırım uygulayamayacak. Yoğun çalışmanın aile yaşantısını bozduğu, sağlık problemlerine neden olduğu ve psikolojik problemlere yol açtığı biliniyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu