Binlerce Kişi Astronot Olmak İçin Başvurdu

NASA‘nın astronot arayışı için açtığı iş ilanına yaklaşık 18 bin 300 kişi başvurdu. Bu rakamın 2011’de yayınlanan son ilana başvuran aday sayısının 3 katından daha fazla olduğu açıklandı. İş ilanına başvuranların sayısındaki artış göz önünde bulundurulduğunda insan kaynaklarının 1978 yılında aldığı toplam 8 bin kişilik başvuru rekoru da kırılmış oldu.

NASA’nın şu anda aktif olarak çalışan 47 astronotu bulunuyor. NASA, 1959 yılından bu yana toplam 300 astronotu uzaya gönderdi.

NASA İnsan Kaynakları’nın astronot adaylarında aradığı kriterler neler?

NASA’nın kriterlerinin tamamını karşılayabilmek pek kolay değil. Amerikan vatandaşı olma şartının yanı sıra biyoloji, fizik, bilişim, mühendislik ya da matematik alanında lisans diploması, en az üç sene bu alanlardan birinde çalışmış olmak ya da kaptan pilot olarak 1000 saat uçuş tecrübelerine sahip olmak gerekiyor. Tabii adayın klostrofobik olmaması, yükseklik korkusunun bulunmaması da zorunlu şartlar arasında. Ayrıca adayları uzun ve uzak yolculuklara dayanıklı olması da aranan diğer temel özellikler arasında yer alıyor.

NASA, aylar sürecek olan değerlendirme süresi sonrası 2017 yılının ortalarında süreçte başarılı olan 14 adayı açıklayacak. Seçilen adaylar 2 yıl eğitim görecek.

 

İLGİLİ HABERLER 

NASA Astronot İşe Alımı Yapacak

 

Deutsche Welle

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu