Büyükanneye Maaş Uygulaması İçin Detaylar Netleşti

Çalışan eşlerin çocuklarına annelerinin bakması halinde verilecek teşvik ödemesi projesinde sona gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıklanan ve çalışan annelerin çalışma hayatına geri dönebilmesini teşvik etmek amacıyla babaanne veya anneannelerin çocuğa bakmaları halinde kendilerine verilecek maaş projesine ilişkin detaylar netleşmeye başladı. Buna göre pilot uygulama kapsamında Şubat ayında talepler toplanacak Mart ayında 1.000 aile için uygulama başlayacak.

Toruna bakacak büyükannenin ödeme alabilmesi için koşullar neler?

Hem anneanne hem babaanne olması durumunda sadece birine destek verilecek.

Belirli bir yaşın üzerinde torunlarına bakamayacak durumda olanlar kapsam dışında tutulacak. Çalışma Bakanı Mehmet Müezinoğlu,kendilerine bile bakamayan büyükannaler olduğu için uygulamaya yaş sınırı konulacağını belirtti. Ayrıca suistimallerin önlenmesi için çalışan anneye geçmişe dönük 1 yıllık çalışma şartı getirilebileceğini vurguladı. 

Netleşen takvim doğrultusunda Şubat ayında İstanbul ve Bursa’da pilot olarak sponsorlu bir şekilde başlanacak uygulama için talepler alınacak, proje bu yılın Eylül ayında genele yayılacak. Müezzinoğlu, her yıl yaklaşık 1.3 milyon kadının doğum yaptığını, bunun 400 bininin istihdamda, yarısının da devlette olduğunun varsayılması halinde, özel sektörde her yıl yaklaşık 200 bin kadının anne olduğunu anlattı. Büyükanne yardımının uygulamasına yönelik 1 yıl mı, 2 yıl mı, 5 yıl mı olacağı konusunun değerlendirildiğini anlatan Müzezzinoğlu, “Güzel bir örnek çıkmasını istiyoruz. Büyükanne çocukların duygu dünyasına farklı şeyler katıyor” dedi. Doğum yapan annenin ilk 6 ay izin kullandığını dile getiren Müezzinoğlu, 1 yıl da uygulamanın sürmesi halinde çocuğun 1.5 yaşına gelmiş olacağını kaydetti. 

Çalışmada 4-5 başlık olacağını anlatan Müezzinoğlu, terfi, kendini geliştirme, ölçek sistematiği ve güvencenin ana maddeler olacağını belirterek, “Güvence özü itibariyle ana madde. (Benim canım isterse seni atarım) bu da verimliliği düşürür. Yüzde yüz güvence değil ama asgari ölçüde işini yaptığı ve geliştirdiği sürece bir tereddütü olmayacağı güvenli bir ortam olmalı. Taslağı 2017 yılında kamuoyuna açacağız. Ana iskeleti iyi oturttuğunuzda bu bence Türkiye’nin geleceğinde hayati bir konu” dedi. Müezzinoğlu, bütün bakanlıkların sistematiğinin yeni sisteme göre tanımlanacağını da bildirdi.

 

 

Etiketler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı