Çalışan Yeni Anneye Teşvik Tutarı 8 Bin Lirayı Aşıyor

Devlet tarafından annelere doğum izni, kısmı süreli çalışma, evde çocuk bakımı yardımı ve prim borçanlama hakları tanınıyor. Çalışan yeni anneye yapılan destekler toplam 8 bin lirayı geçiyor.

2019 Yılı Doğum Parası 6.367 Lira

SSK’lı çalışan kadınlar, doğum yardımı adı altında doğum izni döneminde iş görmezlik parası alıyorlar. Bu parayı alabilmek için ise en az 90 gün sigorta priminizin ödenmiş olması gerekiyor. Doğum izni öncesi işten ayrılma halinde bu haktan yararlanılmıyor. Ayrıca bu parayı alabilmek için doğumun gerçekleşmesi ve bebeğin sağ olması şart. Doğum parası çalışan annenin son 3 aylık brüt ücretine göre hesaplanıp ödeniyor. Buna göre günlük brüt ücret hesaplanıp bu hesabın üçte ikisi anneye ödeniyor. 2019 yılı asgari ücretli çalışan bir annenin alacağı doğum parası 6.367 lira.

Doğum Yardımı Çocuk Sayısına Göre Değişim Gösteriyor

Çalışan anneler doğum yaptıklarında devletten doğum yardımı alıyor. Yardım tutarı ise çocuk sayısına göre değişiyor. Birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira. Bu yardımda yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvurmak gerekiyor.

Kısmı Süreli Çalışmayla Az Mesai Tam Maaş

Çocuğu okula başlayana kadar çalışan anneler, yarım gün çalışma hakkından yararlanabiliyor. İşçi statüsünde çalışan anneler, doğum izninden sonra çocukları okul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabiliyor. Anneler; yasal doğum izinleri bittikten sonra ilk çocuk için 2 ay (60 gün), ikinci çocuk için 4 ay (120 gün), 3 veya daha fazla çocuk için 6 ay (180 gün) yarım gün çalışabiliyor ve tam maaş alıyor. Böylece anneler, yarı zamanlı çalışsa da tam maaş alıyor ve maaştan hiçbir kesinti yapılmıyor. Yani çocuk doğduktan sonra doğum izniniz bitti, isterseniz 60 gün yarı zamanlı çalışabilir ve bu 2 ay boyunca da maaşınızı tam alabilirsiniz.

Süt Parası 180 Lira

Çalışan anneler süt parası ya da bir başka isimle emzirme ödeneğinden da yararlanabiliyor. Bu imkandan SSK kapsamında çalışan anneler, yine SSK’lı çalışan babalar da faydalanabiliyor. Sigortalı çalışanların, geçen bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekiyor. 2019 yılı için çalışan annelerin alacağı süt parası 180 lira, ancak emzirme ödeneğinin bir kereliğine verildiğini de vurgulamak gerek.

Devletten Kreş Masrafı Desteği

Çalışan annelere devlet kreş yardımı da yapıyor. 2018 yılında kreş yardımının şartları değiştirilerek destek miktarı artırıldı. Annenin maaş durumu desteği alabilmek için temel kriterler arasında yerini alıyor. Asgari ücretle çalışan anneler devletin sunduğu destekten faydalanabiliyor.  Ayrıca geçen sene yapılan düzenlemeyle kadın çalışanlara yapılacak olan kreş yardımı, gelir vergisinden de istisna tutuldu ve bu rakam asgari ücretin yüzde 15’inden yüzde 50’sine çıkarıldı.

Sonuç Olarak:

Çalışan bir annenin ilk çocuğunda alacağı toplam destek 8 bin lirayı aşıyor. Asgari ücretli bir çalışan, 6 bin 367 lira doğum parası, 300 lira çocuk yardımı, 180 lira süt parası, 1.877 lira yarım gün çalışma ödeneği (2 aylık) alıyor. Toplam yardım 8 bin lirayı aşmış oluyor.

Etiketler

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı