Çalışanlarını Korumak İçin Mesafe Asistanı Kullanacak

Amazon koronavirüs salgınına karşı çalışanların sağlığını korumak için Mesafe Asistanı ile şirket içi sosyal mesafeyi sağlamayı hedefliyor.

Koronavirüs salgınında çalışanlarında büyük oranda etkilenmesi sebebiyle bir çok marka farklı önlemler almaya başladı. Ancak bu süreçte çalışanlarının sağlığını yeteri kadar korumadığı gerekçesiyle eleştirilen markalar da vardı. Bu markaların başında Amazon yer almıştı.Amazon’un bu süreçte çalışanlara yönelik aldığı kararlar da eleştirilmeye başlamıştı. Nisan ayında başta depo çalışanları olmak üzere; pek çok Amazon çalışanı, çalışma şartlarını protesto etmişti. Şirketin,  Covid-19 salgını esnasında koruyucu ekipman eksikliği ve bazı çalışanların pozitif test sonuçlarını gizlemesi nedeniyle protest edilmişti.

Şirket, protestolarla öne çıkan Emily Cunningham ve Maren Costa’nın yanı sıra 6 teknoloji çalışanı da hastalık izni alarak Amazon protestosuna katıldığı için işten çıkarmıştı. Bunun üzerine kurum içinde kötü şartlara ve adaletsizliğe dikkat çeken bir blog yazısı paylaşan Amazon Web Services GMY’si Tim Bray, Amazon’un kararlarını tasvip etmediği için istifa etmişti.

Tüm bu gelişmelerin ardından Amazon, şirket içindeki şartları iyileştirmek için harekete geçmiş görünüyor. Amazon kurum içinde Dünya sağlık örgütünün belirttiği sosyal mesafeyi (1.8 metre) korumak için “Mesafe Asistanı” isimli yeni bir AR aracı kullanacak.

Amazon’un robotik direktörü ve VP’si Brad Porter’ın aktardığına göre, Amazon bu aracı depo ve operasyon merkezlerine yerleştirdi. Bağımsız bir ünite olarak çalışan “Mesafe Asistanı”, insanları çevrelerinden ayırt etmek için makine öğrenme modellerini kullanıyor. Elde ettiği verileri, derinlik sensörleri ile birleştiren araç, çalışanlar arasındaki mesafeyi doğru bir şekilde ölçümleyebiliyor.

Çalışanlar, ünitede bulunan kameranın yanından geçerken, ünitedeki bir monitör de eş zamanlı olarak sosyal mesafenin korunup korunmadığını gösteriyor. Sosyal mesafeyi koruyanlar, yeşil bir çember ile işaretlenirken, sosyal mesafeyi azaltanlar uymayanlar kırmızı çember içine alınıyor.

Etiketler

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı