İnsan Kaynakları

Çalışanlarının %25’ini İşten Çıkarıyor

Koronavirüs pandemisi devam ettikçe şirketler ekonomik olarak büyük yaralar almaya devam ediyor. Bu şirketlerden biri de konaklama ve seyahat sektöründe hizmet veren Airbnb oldu.

Koronavirüs pandemisinin olumsuz olarak etkilediği sektörlerin başında hiç şüphesiz seyahat ve konaklama sektörü geliyor. Ve son yıllarda konaklama deyince akla ilk olarak gelen markalardan biri de Airbnb. Ev paylaşım platformu da bu krizden fazlasıyla etkilendi ve bunun sonucunda da şirket, büyük bir oranda işçi çıkarımı yapmaya karar verdi.

Paylaşılan habere göre Airbnb çalışanlarının dörtte birini işten çıkarıyor. Bu da yaklaşık olarak 1900 kişinin işsiz kalacağı anlamına geliyor. Şu anda konaklama şirketinin yaklaşık 7500 çalışanı bulunuyor.

airbnb0420202

Son birkaç aydır insanlar konaklama rezervasyonlarını iptal ettikleri için şirket çok büyük bir gelir kaybı yaşadı. Öyle ki Airbnb CEO’su Brian Chesky, şirketin 2020 gelirinin, 2019 gelirinin yarısı kadar olacağını açıkladı. Bu işten çıkarmalar sayesinde, şirketin yılda 400 ile 500 milyon dolar arasında bir tasarruf sağlayacağı ifade ediliyor.

Bununla birlikte Airbnb, daha önce salgın nedeniyle 31 Mayıs’a kadar yapılan rezervasyonlar için daha esnek bir iptal politikasını yürürlüğe koyduğunu açıklamıştı. Bu uygulama, seyahat edemeyecek olan Airbnb müşterilerinin işlerine gelse de, gelir akışı azaldığı için hem ev sahiplerini hem de Airbnb’yi fazlasıyla etkiledi.

Konaklama şirketi, bu gelir kaybından ötürü geçtiğimiz haftalarda harcamalarında yüz milyonlarca dolarlık bir kesinti yapmıştı. Bu kesintiler arasında televizyon ve ulaşım planları gibi gösterişli projeler yer alıyordu. Şirket CEO’su Brian Chesky, şirketin bu zorlu dönemi atlatması için geçici veya kısa ömürlü olmayan, temel değişiklikler yapması gerektiğine dikkat çekti.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu