İnsan Kaynakları

Daha İyi Teknolojiyi Kullanmayan İşveren Çalışanın Yaşama Hakkını İhlal Eder

Yargıtay, meslek hastalığına yakalanan işçinin açtığı davada işverenin daha iyi teknoloji varken kullanmamasını yaşama hakkının ihlali saydı.

Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, kot taşlama işinde çalışan ve ‘pnömokonyoz’ adlı meslek hastalığına yakalanan işçinin açtığı davada, işvereni kusurlu buldu. Çalışanın sağlığı için işverenin gereken tüm önlemleri alması gerektiğini vurgulanan kararda, var olan daha iyi bir teknolojiyi işverenin kullanmamasının çalışanın yaşama hakkının ihlali niteliğinde olduğuna karar verdi.

İşveren önlem almak zorunda!

İşverenin, iş güvenliği önlemlerini işçilerden gelen istekler doğrultusunda belirleyemeyeceğini belirtilen kararda,  aklın, ilmin, fen ve tekniğin ışığında iş güvenliği tedbirlerinin alınması gerektiği vurgulandı. Buradan hareketle işverenler, mevzuatın kendisine yüklediği tedbirleri, işçilerin tecrübeli oluşu veya dikkatli çalıştığı takdirde önlem almasının gerekmeyeceği düşüncesinin yanlış olduğunu vurguladı. İşverenlerin, çalıştırdığı sigortalıların beden ve ruh bütünlüğünü korumak için yararlı her önlemi, almak, uygulamak ve uygulatmakla yükümlü olduğuna karar verdi.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu