İnsan Kaynakları

Employer Brand Summit Boğaziçi Üniversitesi’nde Gerçekleşti

Realta Danışmanlığın organize ettiği etkinlikte işveren markası kavramının yaratıcısı Simon Barrow, sektörün önde gelen şirketlerinin İK temsilcileri işveren markası kavramını her yönüyle ele aldı.

Simon Barow FMCG sektöründen gelen marka deneyimleri ve 1996’lara dayanan işveren markası kavramının ortaya çıkış hikayesini anlattı. Şirketlerde satılan ürünlere yönelik “Marka Müdürü” pozisyonunun olduğu, işveren markasının da tüm bu markaların üstünde titizlikle yönetilmesi gereken bir yapı olduğu ve dolayısı ile “İşveren Markası Müdürü” adı altında bir pozisyon ile detaylı çalışmalar kapsamında işveren markasının temsil edilmesi gerekliliğini vurguladı.

Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, internet ve akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ile adaylarla olan iletişimin daha tatmin edici olması gerekliliğine vurgu yaparken Finansbank’ın işveren markası yolculuğuna dair çarpıcı örnekler verdi. İşveren markası yolculuğunu istikrarı bozmadan müşterilerde aynı tadı damakta bırakmak şeklinde tanımlayan Alp, yeni dönemde çalışanların beklentisinin fark edilmek ve topluluk içerisinde diğerlerinden ayrışmak olduğunu belirtti. İşveren markası yolculuğunda duygusal öğelere ağırlık verdiklerini belirten Alp, süreç içerisinde net cevaplara ulaşacakları anketler yaptıklarını ve çalışanlarına kulak verdiklerini belirtti.

Finansbank İnsan Kaynakları’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp’ten sonra söz alan Loreal İnsan Kaynakları Direktörü Canan Karacan FMCG sektöründeki rekabet dinamiklerine ve adaylardaki inovasyon beklentisine dikkat çekti. Loreal’in işveren markası yolculuğunda çalışanlardan gelen geri bildirimlerin büyük katkısı olduğunu belirten Karacan, 2013 ten bu yana en çok çalışılmak istenen şirketler listelerinde hızla yükseldiklerini söyledi. İşveren markası sürecinde önce çalışanlara neden burada çalışmak istediklerini, şirketin onlara ne ifade ettiğini sorduklarını, sonrasında swot analizi çıkardıklarını buradan hareketle, şirketin, finansal gücü, yenilikçiliği ve şirket içi girişimcilik gibi güçlü yönlerine odaklandıklarını belirtti.

Alanında uzman konuşmacıların katıldığı etkinlikte ayrıca geçtiğimiz hafta Ankara’da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu