Esnek Çalışma Saatleri İş-Özel Hayat Dengesini Bozuyor

Çalışanlar iş ve özel hayat dengesini daha rahat kurabilsinler diye hayata geçirilen esnek çalışma saatlerinin ilginç bir şekilde bu dengeyi daha çok bozduğu ortaya çıktı.

Almanya’da esnek çalışma saatlerine sahip 30 bin çocuklu personel üzerinden yapılan ve 13 yıl süren bir araştırmada ilginç sonuçlar çıktı.

Hans Böckler Vakfı tarafından yapılan bir araştırmada, esnek çalışma saatlerinin çocuklu çalışanlar üzerindeki etkisi incelendi. Çalışma esnek çalışma saatleri uygulamasına geçiş yapan personelin daha uzun saatler çalıştığını ortaya koydu. Araştırmaya katılan çalışanlar esnek çalışma saatleri kapsamında çalıştıklarında kendilerine ayıracak daha az vakitleri kaldığını belirtti. Özellikle erkek çalışanların esnek çalışırken işe erken başlayıp geç bitirdiği belirtildi.

Vakfın Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü’nden yazar Yvonne Lott, “Esnek saatler, iş ve aile yaşantısını daha uyumlu hale getirmeye yardımcı oluyor. Ancak eş zamanlı olarak erkekler ve kadınlar arasındaki klasik rol bölümlerini daha da güçlendiriyor.” dedi. Esnek çalışma modelinde erkek çalışanların, haftada ortalama dört saat daha fazla mesai yaptıklarını, kadın çalışanların ise  bir saat fazladan çalıştıkları ifade edildi. Lott, evden çalışan çocuklu kadınların çifte yük yüzünden bazen çocukların sorumluluklarını ihmal ettiklerini belirtti.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu