Esnek Çalışma Saatleri Verimliliği Artırıyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma esnek çalışma saatlerinin çalışan verimliliğini artırdığını ortaya çıkardı.

İngiltere’de sabah 9 akşam 5 çalışan 500 çalışan ile esnek çalışma saatlerine sahip olan 500 çalışanın iş yaşamındaki verimliliğinin gözlemlendiği bir araştırmada esnek çalışanların daha üretken ve daha mutlu olduğu ortaya konuldu.  Ayrıca esnek çalışanların daha az izin kullandığı belirlendi.

Esnek çalışma saatlerinin çalışanların iş ve aile yaşamı dengesini kurmakta kolaylık sağladığı ve bu sayede çalışanların daha da mutlu olduğunun altı çizildi. Araştırmaya katılan esnek çalışanların 4’te 3’ü, yeni bir işin aynı esnekliğe izin vermemesi durumunda o işte çalışmak istemeyeceklerini belirtti.

İngiltere’deki Muhasebe Teknisyenleri Derneği (AAT) İnsan Kaynakları Müdürü ve araştırmanın yürütücüsü Olivia Hill,  esnek çalışma saatlerinin hem çalışanlar hem de işverenler için çok sayıda faydaya sahip olduğunu söyledi.  En önemli şey güçlü verimlilik seviyeleri olduğunu belirten Hill, işin ne zaman ve nerede gerçekleştiğinin önemli olmadığını vurguladı.

Gençler esnek çalışmayı tercih ediyor!

Ayrıca araştırma katılan çalışanların mekandan ziyade çalışma saatlerini belirlemeyi tercih ettiğini de ortaya kondu. Esnek çalışanların tek probleminin ofiste düzenli bulunmadıkları için meslektaşlarının tembel gibi gördüğünü belirtti. Özellikle de gençlerin iş ararken iyi bir iş-yaşam dengesine sahip olmaya öncelik verdiğini söyleyen bir yetkili, şirketlerin gençleri çekebilmek için esnek çalışmayı teklif ettiğini belirtti.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu