İnsan Kaynakları

Günde 8 Değil 6 Saat Mesai Çağrısı

Finlandiya Başbakanı Marin günlük mesai süresinin 8 saatten 6 saate çekilmesi çağrısını tekrarladı.

Dünyanın en genç başbakanlarından biri olan 34 yaşındaki Marin, Aralık 2019’da göreve gelmişti. Göreve başladığından beri işçi hakları konusuna oldukça dikkatli adımlar atması sebebiyle dünya basınında oldukça dikkat çekti. İlk faaliyetleri arasında emeklilerin maaşlarına zam yapması ve istihdam oranını arttırması yer aldı. Marin’in dünya basınına en çok ilgilediren açıklaması ise günlük mesai sürelerinin 8 saatten 6 saate çekilmesi oldu.

Şu sıralar Finlandiya’nın Tampere şehrinde devam eden Sosyal Demokrat Parti (SDP) kongresine tek aday olarak katılan ve parti başkanlığına seçilen Marin mesai süreleri ile ilgili konuşmalarıyla aynı konuyu tekrar gündeme getirdi. Yaptığı konuşmada, günlük 8 saatlik olan çalışma mesaisinin kısaltılması gerektiğini belirterek, daha az çalışma süresinin artan üretkenlikle dengelenebileceğini savundu.

Finlandiya'da okullar kademeli olarak açılıyor - Bursa Hakimiyet

Marin, “Finlandiya’nın daha az çalışma saatlerine doğru ilerlemesi ve Finlandiyalı işçilerin daha iyi bir çalışma hayatına sahip olması konusunda net bir vizyon yaratmalı, somut adımlar atmalıyız” ifadelerini kullandı. Kısa çalışma saatlerinin üretkenliğin artırmasıyla mümkün olabileceğini belirten Marin ;bunun güçlü bir kamu finansmanı ya da hükümetin istihdam oranını yüzde 73.7’den yüzde 75’e çıkarma hedefiyle çelişmediğini de vurguladı.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu