İnsan Kaynakları

Harvard Üniversitesi: Yalnızlık İş Yerindeki Mutsuzluğun Kaynağıdır

Harvardlı araştırmacıların 85 yıllık bir araştırması iş yerinde insanları mutsuz eden sebepleri ortaya koydu.

Harvard Tıp Fakültesi Psikiyatri Profesörü Robert Waldinger, çalışanlar üzerinde yaptıkları 85 yıllık bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Waldinger, belirli işlerin tatminsizlik ve tükenmişlikle doğrundan ilişkilendirilmeyeceğini ancak bazı iş özelliklerinin insanların mutsuzluğu ile doğrudan ilişkili olduğunu açıkladı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, insanlar ile gün içinde çok az iletişim kuran ve iş arkadaşlarıyla güçlü ilişkiler kurmaya imkan tanımayan işlerin çalışanları en çok mutsuz eden işler olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, insanları hayatları boyunca mutlu eden asıl şeyin pozitif ilişkiler olduğunu ortaya koydu. Wldinger, iş ortamında çalışanlar birbiri ile ne kadar güçlü bağlar ve pozitif ilişkiler kurarsa, işlerinden alınan tatmin oranlarının ve performanslarının da o oranda daha yüksek olacağını belirtiyor.

İş yerinde yalnızlık denildiğinde akla tır şoförlüğü, gece güvenliği, kuryelik vb. işler gelebilir. Ancak Waldinger, kalabalık bir ofis ortamında çok yoğun çalışan ve iş arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuramayan çalışanların da yalnız olduğunu ve mutsuz hissettiklerini belirtiyor.

Sosyalleşmenin kariyere ve ruh sağlığına iyi geldiğini belirten Waldinger, iş yerinde arkadaşlıkları pekiştirecek imkanlar yaratmanın çalışanların mutluluğuna iyi yönde etki edeceğini belirtiyor. İş yerinde iyi ilişkilerin, daha az strese, daha sağlıklı bir yaşama ve daha mutlu bir kariyere destek olmanın en iyi yolu olduğunun altı çiziliyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu