İnsan Kaynakları

İnşaat Sektöründe İşçi Sıkıntısı Büyüyor

Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olan inşaat sektöründe usta ve niteliksiz iş gücü bulmak günden güne zorlaşıyor. Son 1 yıldır ara eleman temininde ciddi sıkıntılar yaşanırken, 6 Şubat’ta gerçekleşen Büyük Deprem Felaketi sonrasında özellikle 11 ilde artan şantiyelerin işçi gereksinimleri de krizi derinleştirmiş durumda. İşgücü temininde yaşanan zorluklar ise inşaat maliyetlerine ve doğrudan konut fiyatlarına etki ediyor. İnşaat firmaları Türkiye’den yurtdışına işçi gönderiminin geçici olarak durdurulması veya yurtdışından işçi getirilmesini talep ediyor.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre inşaat sektöründeki işçi sıkıntısını aşabilmek için sektörün işgücü ihtiyacının doğru olarak belirlenip yeni işçi eğitimine ağırlık verilmesi gerekiyor.

Mühendis var usta yok

Konuyla ilgili konuşan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat firmalarının mühendis bulma noktasında sorun yaşamadığını fakat usta ve ara eleman konusunda ciddi sıkıntı yaşadıklarını belirterek “Taşeronlar da durumu biliyor ve fiyat artırıyor. Firmalar mecbur kaldığı noktada kabul ediyor. Belli meslek grupları da kendi aralarında örgütlenip fiyatları artırıyor. İş makineleri ve bunları kullanacak kişiler noktasında da sorun var. Şimdi yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle iş makineleri bu illere gitti. Oradaki inşaatlar artınca diğer illerde işçi problemi daha da büyüyecek.” Soruna acil çözüm beklediklerini belirten Durbakayım, “Pandemi gibi zorlu bir süreçten geçtik ve inşaatlarda istediğimiz hızı yakalayamıyoruz. Bir an önce firmalara da yetki verilip eleman yetiştirmenin önünü açmalıyız” şeklinde konuştu.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu