İş Arayanlar Siber Dolandırıcıların Hedefinde

Siber dolandırıcılar pandemi sürecinde işsiz kalanları sahte internet siteleri ile kandırmaya başladı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle birçok sektör durma noktasına gelirken salgının yayıldığı ülkelerdeki işsizlik oranları da arttı. Pandemi sürecinde işsiz kalanları hedefleyen siber dolandırıcılar ise internet üzerinden iş arayanları sahte internet siteleri ve e-posta adresleri ile kandırmaya başladılar. Uzmanlar özellikle evden çalışma imkanı sağlayan iş ilanlarının dolandırıcılar tarafından daha fazla kullanıldığı belittiler.

Koronavirüs sürecinde internet üzerinden iş arayanların dikkat etmeleri gereken 7 noktayı sizin için derledik;

1.Başvurmadığınız bir iş için aranıyorsanız dikkatli olun

Telefon dolandırıcıları şimdi yandı - Güncel haberler

Siber dolandırıcılar öz geçmişinizi çevrimiçi bir ortamdan bulduğunu söyleyerek sizinle iletişime geçebilir. Ardından size hemen iş teklif etmek veya sizinle bir görüşme gerçekleştirmek isteyebilirler. Bu gibi durumlarda temkinli olmakta yarar var.

2.Yüksek maaş tekliflerine şüpheyle yaklaşın

WOTC Is Like Free Money (Offset Your Taxes $2K Per Eligible Employee)

Siber dolandırıcılar, mağdurları gerçek olamayacak kadar iyi bir maaş teklifi ile ikna etmeye çalışıyor. Başvurularda, iş ilanı detaylarında deneyim gerekmez ibaresi ve esnek çalışma saatleri söz konusuysa, başvurduğunuz pozisyon ile ilgili bu maddelerin mantıklı maddeler olup olmadığına dikkat edin.

3.Hemen işe alınıyorsanız bu normal değildir

MEB'de Kağıt İsrafı Böyle Engelleniyor!

Sadece hızlı bir telefon görüşmesi veya video görüşmesinden sonra bir insan kaynakları uzmanı vakit kaybetmeden sizinle temasa geçiyorsa dikkatli olmakta yarar var. Çünkü gerçek hayatta, süreç bu şekilde işlemez.

4.İş tanımları belirsizse başvurmadan önce düşünmelisiniz

Creepy phone caller threatens women in Abbotsford – Mission City ...

Genel bir kural olarak başvurduğunuz işlerle ilgili ayrıntıları her zaman isteyin. Dolandırıcılar genellikle sahte iş ilanlarıyla ilgili detaylı ek bilgiler vermekten kaçınırlar.

5.Dil bilgisi hatalarına ve profesyonel olmayan e-postalara dikkat edin

How to Make Your Emails More Interesting for Customers | Action ...

Şeytan ayrıntıda gizlidir. Bir ilana başvurmadan önce e-postaya ve yazılı içeriğe dikkat edin. Bazı iş ilanları ilk başta iyi yazılmış gibi görünse de dolandırıcılık amaçlı e-postalarda genellikle yazım, noktalama işaretleri ve dil bilgisi hataları bulunur.

6.E-posta adresinin sahte olup olmadığını kontrol edinNonprofit Email Newsletter Best Practices and Tips - Kivi's ...

İşe alım yapan kişinin veya şirketin e-posta adresini inceleyin. E-posta adresi uzantısının doğru olup olmadığını kontrol edin.

7.Hassas kişisel bilgileriniz isteniyorsa temkinli yaklaşın

6 Phone Calls to Lower Your Monthly Bills & Expenses

Kişisel banka hesabınız ya da e-devlet üzerinden yapmanız gereken işlemler veya vermeniz gereken bilgiler olduğu söylenirse unutmayın ki bu normal sürecin dışında bir durumdur. Bazı durumlarda ise, yeni bir banka hesabı açmanız veya bir kredi raporu formu doldurmanız istenebilir. Siber dolandırıcılar, bu yöntemle önemli kişisel bilgilerinizi çalmayı amaçlıyor.

Koronavirüs pandemisi temelli dolandırıcılıklar bu zamana kadar 40 milyon dolardan fazla maddi zarara neden oldu. İlerleyen günlerde, bu sayının daha da yükseleceği düşünülüyor. Genel bir kural olarak ziyaret ettiğiniz web sitelerine dikkat edin ve çevrimiçi ortamda iletişimde bulunduklarınıza, kişisel bilgilerinizi vermekten kaçının. İşe alım yapan şirket ile ilgili araştırma yapın ve eğer şüpheli bir durum tespit ederseniz yerel yetkilileri durumdan haberdar edin.

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu